safari w Afryce
6 kwietnia 2020

Kategoria:
Rozrywka

Podróż do serca Afryki. Jak przygotować się na safari?

Udział w safari to marzenie niejednego podróżnika odwiedzającego afrykański kontynent. Nic dziwnego – niezapomniana przygoda jest zaliczana do czołówki turystycznych atrakcji świata. Zapytać można by było: co w tym tak ciekawego? Ale czy obserwowanie na wyciągnięcie ręki lwów, słoni, żyraf i innych zwierząt nie jest czymś wyjątkowym? Z propozycji może skorzystać każdy – trzeba się jedynie odpowiednio przygotować – jak? Sprawdź.

Czy safari jest dla Ciebie?

Safari to atrakcja dla wszystkich osób uwielbiających kontakt z naturą, szczególnie ze zwierzętami. Dodatkową grupą zainteresowanych są osoby robiące zdjęcia, gdyż mogą zyskać niepowtarzalny materiał. Można by było przewrotnie powiedzieć – to samo można zobaczyć w lokalnym zoo. Specjalista z Kiribati Club wyjaśnia jednak, nic bardziej mylnego – nawet w najmniejszym stopniu zwierzęta w klatkach nie przypominają tych zamieszkujących naturalne środowisko. To tam czują się one bezpiecznie, swobodnie i w pełni pokazują swoje uosobienie.

Niestety, decydując się na taką wyprawę należy liczyć się z niewielką ilością dyskomfortu. Długie jazdy po wyboistych drogach mogą być męczące, a duża dawka kurzu i słońca nie są pomocne. Dla wrażeń i przeżyć – oczywiście warto. Jednak trudne warunki wymagają od uczestników odpowiedniego przygotowania. Jakiego?

Jak się przygotować do safari?

W pierwszej kolejności osoby planujące wyprawę pragną zadbać o bezpieczeństwo. Należy wiedzieć, że podstawowa zasada mówi, że żaden drapieżnik nie zaatakuje samochodu, gdyż jest on większy niż on sam. Oznacza to, że przebywając w pojeździe uczestnicy są w pełni bezpieczni, pod warunkiem, że zachowają rozsądek i nie będą prowokować zwierząt.

Kolejny etap przygotowań powinien obejmować aspekty zdrowotne. Specjaliści zalecają przed wyprawą do Afryki konsultację z lekarzem oraz szczepienia na żółtaczkę typ A i B, dur brzuszny, tężec oraz przeciwko żółtej febrze.

Należy też zadbać o odpowiednie ubranie – ma być wygodne i chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Najlepiej, gdy będą to długie spodnie, z możliwością odpięcia nogawek. Na safari w Afryce nie należy zakładać odzieży w jaskrawych kolorach, które przyciągają owady. Idealnie, gdy bluzka również będzie na długi rękaw. Uzupełnieniem są buty – optymalnie pełne – oraz apaszka pozwalająca chronić przed wdychaniem kurzu. Nie należy zapomnieć o kapeluszu chroniącym przed nadmiarem słońca.

Obowiązkowo należy zabrać ze sobą coś do picia i jedzenia. Musi to być woda butelkowana – pod żadnym pozorem nie można pić innej. Przydatne są też wysokokaloryczne przekąski, choć w obozowiskach funkcjonują restauracje, które ułatwiają spożycie smacznych i pożywnych posiłków.