warsztaty-ceramiczne-dla-dzieci
15 września 2016

Kategoria:
Rozrywka

Plan warsztatów ceramicznych dla dzieci

Zapewne wszystkim rodzicom zależy na wszechstronnym rozwoju swoich pociech. Jednym ze sposobów na jego stymulowanie jest bezpośredni kontakt ze sztuką. Dziecko nie tylko ogląda czy słucha, lecz przez własną twórczość wyraża również swoje emocje i stosunek do otoczenia. Świetnie sprawdzają się w tej roli warsztaty ceramiczne.

Warsztaty ceramiczne – twórcza zabawa ze sztuką dla przedszkolaków

Już dzieci w wielu przedszkolnym mogą brać udział w warsztatach ceramicznych. Pamiętajmy, że zajęcia te rozwijają wyobraźnię przestrzenną, stymulują rozwój manualny oraz kształtują pozytywne cechy charakteru. Praca z ceramiką to dla małego artysty aktywność odprężająca i uspokajająca, a do tego zapewniająca ogromną satysfakcję. Każdy przedszkolak z pewnością będzie dumny z efektu swojej pracy, który do tego może zabrać ze sobą do domu. Własna twórczość zapewni dziecku wiele radości i przyjemności, do tego ucząc, że można wspaniale się wypowiadać za pomocą kształtów czy barw. Już dziecku w wieku przedszkolnym warto uświadamiać, czym jest sztuka i co daje nam kontakt z nią. To z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Warto pamiętać o tym, że sztuka nie tylko kształtuje odpowiednie postawy, ale też wzbogaca zasób wiedzy i mechanizmy poznawcze. Przykładowy plan zajęć ceramicznych dla przedszkolaków może być oparty na następujących po sobie porach roku np. wiosną dzieci uczą się robić doniczki dla wiosennych kwiatów czy upominki na Dzień Mamy i Taty, wakacyjne przygody latem to świetna okazja to poznania tego, co dzieje się na wiejskim podwórku, jesienią można z pomocą cudów z gliny formować jesienne skarby znane z parku czy lasu, a zimą – w czasie magii i czarów – zrobić upominek dla bliskiej osoby pod choinkę.

Warsztaty ceramiczne dla ucznia

Wychowanie plastyczne stymuluje wszechstronny rozwój osobowości ucznia i zdolność obserwowania otaczającego nas świata, wzbogaca wyobraźnię oraz kształci pamięć wzrokową. Jako aktywny uczestnik warsztatów ceramicznych dziecko uczy się wyrażania siebie i swoich emocji oraz twórczego operowania materiałem w celu uzyskania efektów estetycznych. Nie zawsze szkolne lekcje plastyki w wystarczającym stopniu pozwalają dzieciom w zaspokojeniu artystycznych zainteresować, również w domu rodzice nie zawsze dysponują czasem czy umiejętnościami, by zorganizować dziecku odpowiednie twórcze zajęcia. Doskonałym rozwiązaniem są warsztaty ceramiczne takie jak te prowadzone np. w Parku Zabawy i Rozrywki CERAMILANDIA, w czasie których uczniowie nie tylko bezpośrednio zapoznają się z działaniem technologii ceramicznych, ale też same mają możliwość stworzyć własne figurki i inne dzieła z ceramiki. Starsze dzieci mogą na własne oczy zobaczyć cały proces technologiczny towarzyszący powstawaniu ceramiki, obejmujący m.in. przygotowanie surowców i form, przegląd różnych technik formowania (np. toczenie na kole garncarskim), wypalenie w piecu, szkliwienie czy wreszcie końcowe dekorowanie przez uczestników warsztatów. Ciekawym pomysłem są również warsztaty okazjonalne organizowane np. z okazji Dni Mamy czy Świąt Wielkanocnych, jak również warsztaty tematyczne stanowiąc uzupełnienie określonych tematów poruszanych na lekcjach.