pioro wieczne
3 czerwca 2016

Kategoria:
Rozrywka

Pióro wieczne i kulkowe. Podobieństwa i różnice

Jedno i drugie służy do pisania. Obydwa robią to znakomicie, choć na różne sposoby. Używając analogii ze świata motocykli, można powiedzieć, że wieczne pióro ma w sobie coś z legendarnego Harleya, zaś pióro kulkowe to klasyczny japoński „ścigacz”. W czym oba przyrządy do pisania są podobne, a gdzie należy szukać różnic?

Wieczne pióro

Na pierwszy rzut oka zamknięte pióro wieczne i kulkowe nie różnią się praktycznie niczym. Dopiero kiedy zechcemy zacząć pisać, dostrzeżemy podstawowe różnice. Przede wszystkim sposób, w jaki narzędzia te przenoszą atrament na papier. Pióro wieczne jest wyposażone w specjalny zbiornik (najczęściej nabój), z którego atrament jest przekazywany do stalówki, która z kolei służy do rozprowadzenia zawartości na papierze. Zaletą pióra jest przede wszystkim to, że nie powoduje takiego zmęczenia dłoni, jakie ma miejsce jeśli używamy tradycyjnego długopisu. Wymaga ono znacznie mniejszego nacisku. Problemem może być tutaj ewentualne rozmazywanie się tekstu (na szczęście problem słynnych „kleksów” rozwiązano już w końcu XIX wieku, kiedy to firma Waterman wprowadziła do sprzedaży pióra ze specjalnym systemem zasilania kanalikowego).

Pióro kulkowe

Pióro kulkowe jest pod tym względem podobne nieco do długopisu. Elementem o kluczowym znaczeniu jest stalowa kulka, której zadaniem jest równomierne dozowanie atramentu. Tym, co odróżnia je od długopisu jest przede wszystkim rodzaj atramentu (w przypadku pióra kulkowego jest on mniej lepki). W efekcie samo pisanie jest dużo lżejsze i wymaga mniejszego wkładu energii. Mniejsza gęstość atramentów w piórach kulkowych sprawia, że rośnie szybkość zapisu. Samo pisanie sprawia wrażenie bardziej płynnego i naturalnego.

Generalnie pióro kulkowe można określić jako twórcze rozwinięcie i przekształcenie idei pióra wiecznego, z równoczesną próbą pozbycia się mankamentów tego ostatniego.  Z drugiej strony, wynalazek pióra kulkowego (1963 r.) jest stosunkowo nowy, dlatego też nie jest ono w stanie konkurować ze swoim „starszym bratem” pod względem prestiżu, jaki niesie jego posiadanie.

Nieważne czy należysz do zwolenników piór wiecznych, czy też jesteś fanem piór kulkowych. Już samo to, że pisanie odręczne jest dla Ciebie czymś naprawdę istotnym – czyni Cię kimś wyjątkowym. Jeśli ważna jest dla Ciebie przede wszystkim najwyższa jakość markowych produktów – wybierz sklep Kalamarz.net, a z pewnością będziesz tam powracał wielokrotnie, nabywając akcesoria dla tych, którzy uwielbiają własnoręcznie przenosić swoje myśli na papier.