3 lutego 2021

Kategoria:
Rozrywka

Od jakiego wieku warto zapoznawać dziecko z grami logicznymi?

Pierwsze zabawki dla dzieci to głównie grzechotki i gryzaki, które maluch może bezpiecznie wziąć do buzi. Z czasem dziecko zaczyna coraz lepiej poznawać świat, a więc również się uczyć. To ważne, aby wspomóc je w rozwoju najlepiej, jak potrafimy. Dlatego dobrze jest zapoznawać malucha z grami logicznymi już od najmłodszych lat. Sprawdźmy, od jakiego wieku zaleca się gry i zabawy logiczne dla dzieci.

Zabawki edukacyjne dla rocznych dzieci

Z zabawkami edukacyjnymi można zapoznawać dzieci już od pierwszego roku życia. Wystarczy, że opanują samodzielne siedzenie, aby można było postawić przed nimi bardzo proste, a jednocześnie uczące logicznego myślenia zabawki. Na tym etapie rozwoju dziecko opanowuje koordynację ruchowo-wzrokową, dlatego pomocne będą wszelkie gry i zabawki, które pomogą „połączyć kropki” i rozwiązać zadanie. Przykład? Sortery, czyli gry, w których należy umieścić klocek o danym kształcie i kolorze w otworze o takim samym wyglądzie. Dzięki temu dziecko będzie ćwiczyło zdolności motoryczne, a także nauczy się rozpoznawania kolorów i kształtów.

Dobrze, jeśli będą to zabawki wykonane z bezpiecznych materiałów, na przykład drewna. To wciąż etap, kiedy dziecko próbuje świata dosłownie i w przenośni, wkładając do buzi wszystko, co wpadnie mu w ręce.

Gry logiczne dla dzieci w wieku trzech lat

Najlepszym czasem na zapoznawanie dziecka z grami logicznymi jest wiek około trzech lat. Trzylatek umie się samodzielnie ubierać, zapamiętywać proste sekwencje ruchów lub piosenki, dlatego bez problemu poradzi sobie z grą logiczną. Jeśli nasze dziecko wykazuje szczególne predyspozycje, zabawę można rozpocząć już wcześniej, w wieku około dwóch lat – tak naprawdę wszystko zależy od dziecka.

To dobry moment na wykorzystanie gier, w których udział biorą co najmniej dwie osoby. Może to być rodzeństwo lub któreś z rodziców, a nawet cała rodzina. Choć trzylatek potrafi samodzielnie otworzyć pudełko lub słoik, nacisnąć klamkę, aby otworzyć drzwi lub dopasować do siebie takie same elementy, gry logiczne nie powinny być na tym etapie zbyt skomplikowane. Najlepiej sprawdzą się gry obrazkowe, które będą wymagały połączenia dwóch takich samych przedmiotów: na przykład owoców lub zwierząt. Doskonale sprawdzi się kolorowe domino z motywami zwierząt albo owocowa wieża, której układanie będzie zależne od tego, co wypadnie na kostce. Te i inne zabawki i gry logiczne znajdziemy w ofercie sklepu internetowego NEKO Toy Shop. Co najważniejsze – zabawki są drewniane i w pełni bezpieczne nawet dla najmłodszych dzieci.

Trudniejsze puzzle i łamigłówki dla dzieci powyżej 5 lat

Starsze dzieci z pewnością z chęcią będą bawiły się dominem, na którym znajdą się nie obrazki, ale kropki odpowiadające cyfrom. To nie tylko nauka logicznego myślenia, ale również liczenia. Podobnie jak wszelkie gry logiczne wykorzystujące kostkę do gry, a jeszcze lepiej – kilka kostek, z których cyfry trzeba zsumować.

Ciekawym pomysłem będą również puzzle. Nie tradycyjne, ale przestrzenne, które będą świetnym treningiem dla głowy i palców. Takie puzzle to wyzwanie nie tylko dla młodszych, ale również dla starszych, dlatego będą stanowiły doskonałą naukę logicznego i przestrzennego myślenia.

Zalety zapoznawania dziecka z grami logicznymi od najmłodszych lat

Na koniec warto wspomnieć, dlaczego to właśnie gry logiczne są tak ważne w rozwoju dziecka. Uczą nie tylko logicznego myślenia, ale również spostrzegawczości. Pomagają w szybszym rozwoju umysłu malucha, a dzięki temu, że to nie nauka, tylko po prostu dobra zabawa, dzieci chętniej się jej podejmują. Przy okazji mogą nauczyć się rozróżniać kolory, kształty, zwierzęta, liczyć, a także czytać oraz wyciągać wnioski. To bardzo przydatne umiejętności nie tylko na etapie szkoły, ale również w dorosłym życiu. Dlatego zachęcajmy dzieci do zabaw logicznych już od najmłodszych lat.