11 kwietnia 2020

Kategoria:
Rozrywka

Nowoczesne technologie dla przewodników turystycznych. Co warto mieć?

Praca przewodnika wycieczek to zawód wymagający nie tylko rozległej wiedzy na temat historii różnych miejsc, ale również dużej cierpliwości, odpowiedniego podejścia do ludzi oraz… głosu. Wielogodzinne opowiadanie, udzielanie odpowiedzi na pytania zwiedzających, przekrzykiwanie hałasów otoczenia – wszystko to może nadwerężyć nawet najmocniejsze struny głosowe. Rozwiązanie tego problemu przynoszą nowoczesne technologie.

Zestawy nagłaśniające dla przewodników

Głos jest dla przewodnika turystycznego takim samym narzędziem pracy, jak dla piosenkarza, aktora czy innej osoby występującej przed ludźmi – liczy się to, żeby przewodnik mógł zostać usłyszany przez wszystkich uczestników grupy zwiedzającej. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Prozaicznym problemem może być sama liczebność podopiecznych – kiedy jest ich zbyt wielu, przewodnika mogą usłyszeć najlepiej ci, którzy znajdują się najbliższej niego. W innych przypadkach przeszkodą są hałasy otoczenia, ruch uliczny czy inne grupy turystów. Megafon czy mikrofon podłączony z głośnikiem nie zawsze będzie rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ takich urządzeń nie wolno używać w niektórych miejscach, na przykład w kościołach. Emitowane przez nie dźwięki o wysokim natężeniu mogą być również uciążliwe dla zwiedzających znajdujących się najbliżej – poza tym niekiedy z różnych powodów słowa przewodnika nie powinny być słyszane przez osoby spoza grupy. Dużo lepszą odpowiedzią będą technologie nagłaśniające przygotowanie specjalnie z myślą o pracy przewodników, prelegentów oraz tłumaczy – tak zwane systemy tour guide.

 System składa się z kilku elementów – mówi przedstawiciel firmy Bart-TourKluczowe jest urządzenie nagłaśniające z mikrofonem – tego zestawu używa przewodnik. Zarejestrowany przy jego pomocy głos za pośrednictwem transmisji radiowej przekazywany jest do odbiorników systemu, to znaczy zestawów słuchawkowych przeznaczonych dla uczestników wycieczki. Zarówno nadajnik, jak i odbiorniki zasilane są przy pomocy baterii i działają od razu po uruchomieniu, nie ma potrzeby ich parowania. Mikrofon wchodzący w skład zestawu odznacza się dużą czułością, a jednocześnie eliminuje dźwięki tła (szumy, pogłosy) – to wszystko przekłada się na wysoką jakość dźwięku. W razie potrzeby mikrofon znajdujący się w zestawie można wymienić na dowolny inny, posiadający złącze typu jack 3,5mm.

Zalety systemu tour guide

To nowoczesne rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim stanowi spore ułatwienia zarówno dla przewodnika, jak i członków grupy zwiedzającej – przewodnik nie musi podnosić głosu, by być dobrze usłyszanym przez wszystkim, z kolei zwiedzający nie mają większych problemów, by usłyszeć przekazywane im informacje. System tour guide sprawdzi się w wielu sytuacjach – zarówno podczas oprowadzania wycieczek po zatłoczonych i głośnych miejscach, gdzie głos przewodnika może „ginąć”, jak i po miejscach gdzie konieczne jest zachowanie ciszy, a głośna mowa do kilkunastu-kilkudziesięciu osób nie jest mile widziana. Zestawy słuchawkowe są lekkie, poręczne i praktycznie bezobsługowe, dlatego z ich użyciem nie będą miały problemu nawet osoby starsze. Z systemu mogą korzystać również prelegenci oraz tłumacze symultaniczni.