podróż
22 stycznia 2016

Kategoria:
Rozrywka

Niezbędnik każdego podróżnika – co ze sobą zabrać w wyprawę zagraniczną?

Każdy z nas staje od czasu do czasu przed problemem odpowiedniego spakowania się przed wyruszeniem w podróż zagranicę. Co koniecznie powinno znaleźć się w plecaku, a co spokojnie możemy zostawić w domu, bez ryzyka nadmiernego obciążania i tak dużego bagażu? Garść praktycznych porad poniżej.

Nie przesadzajmy z ciężarem

Pakując się na wakacje czy zimową wyprawę, pamiętajmy, że nasz bagaż powinien być lekki i znaleźć się w nim powinno tylko absolutne minimum. Musimy pamiętać zwalczając pokusę dorzuceni kolejnego drobiazgu do bagażu, że plecak znajdzie się wkrótce na naszych plechach i musimy z nim spokojnie dotrzeć do celu – tym bardziej, jeśli nie podróżujemy wlanym autem, nie powinniśmy sobie fundować zbyt dużych ciężarów do noszenia. Jak podkreślają specjaliści z biura podróży Kiribati Club – kluczem do sukcesu jest dobrze spakowany plecak, w którym znajdą się tylko rzeczy niezbędne w podróży.

Co powinien mieć przy sobie każdy podróżnik?

Po pierwsze, pamiętajmy o dokumentach. Jeśli podróżujemy po krajach Unii Europejskiej, wystarczy nam dowód osobisty, na dalsze wojaże pamiętajmy zabrać paszport. Jeśli jedziemy samochodem, również pamiętajmy o stosownych dokumentach. Specjaliści radzą również, by mieć przy sobie kserokopie wszystkich dokumentów – na wypadek, gdyby nas okradziono lub gdybyśmy zgubili oryginały. Jeśli podróżujemy samolotem, busem albo pociągiem, pamiętajmy o biletach. Niby to oczywiste, a w ferworze przygotowań możemy o tym zapomnieć. Kolejnym ważnym punktem na naszej liście są pieniądze i karty płatnicze. Pamiętajmy, by nie trzymać całej gotówki i kart razem – dzięki temu w razie kradzieży nie stracimy całego dobytku. Nieodzowna w podróży może się również okazać apteczka – zwykły ból głowy czy odcisk może bardzo uprzykrzyć życie. Jeśli chodzi o leki i kosmetyki, poza standardowymi preparatami w podróżnych rozmiarach warto zaopatrzyć się w krem do opalania, bandaż, plastry, spray na komary, środki do dezynfekcji, środki na rany i oparzenia, leki przeciwbólowe oraz coś na przeziębienie. Wszystko to najlepiej umieścić w małej kosmetyczce. Jeśli lecimy tanimi liniami, pamiętajmy o tym, by zorientować się, jakie pojemności płynów czy pianek są dozwolone jeśli chodzi o bagaż podręczny. W podróży niezbędne nam będą również wygodne buty, najlepiej sportowe lub japonki, oraz ubranie, również wygodne i najlepiej takie, które się nie gniecie i szybko schnie. Na pewno przyda się kurtka lub bluza z kapturem. Pamiętajmy, by dopasować ubrania do klimatu i kultury kraju, do którego się udajemy. Nie zapomnijmy również o bieliźnie – również wygodnej. Warto mieć również przy sobie takie akcesoria jak scyzoryk czy latarka – nigdy nie wiemy, w jakiej sytuacji mogą one się przydać. I na koniec elektronika – czyli głownie smartfon i aparat fotograficzny – ale o tym to pewnie każdy podróżnik będzie pamiętał.

Zwłaszcza do dalekich wypraw warto się solidnie przygotować. Jeśli na przykład zamierzacie wyruszyć na podbój Azji, Ameryki Południowej czy Australii, kilka razy przejrzycie zawartość swojego plecaka, by upewnić się, że wszystko jest na miejscu.