Pies tropiący
22 września 2021

Kategoria:
Rozrywka

Nauka tropienia dla psów. Jak zacząć?

Szkolenie swojego czworonożnego ulubieńca może polegać na uczeniu go na przykład sztuczek czy chodzenia grzecznie przy nodze właściciela. Jednym z elementów tresury może być też uczenie psa tropienia. W naszym artykule opowiadamy o tym, po co to w ogóle robić i czy każdy pies może opanować taką umiejętność. Wyjaśniamy też, jak sprawić, by pies zaczął tropić i czy zająć się tym zadaniem samodzielnie, czy skorzystać ze wsparcia szkoły dla psów.

Po co uczyć psa tropienia i czy każdy pies może się tego nauczyć?

Szkoły dla psów, takie jak między innymi szkoła Szkolenie Psów Tomasz Piotrowski z Mińska Mazowieckiego, zapewniają swoim małych lub większym, psim podopiecznym szereg zajęć, podczas których psiaki mogą nauczyć się posłuszeństwa, a także opanować kilka cennych umiejętności. Na kompleksową tresurę psa składa się uczenie między innymi takich zdolności jak siadanie, warowanie, aportowanie, przychodzenie na zawołanie, niepodejmowanie pokarmu luźno leżącego, stawanie na komendy słowne i optyczne, chodzenie przy nodze czy pokonywanie i omijanie przeszkód.

To jednak niejedyne umiejętności, których można nauczyć pupila. Stosując odpowiednie metody nauki, można sprawić, że pies zacznie wyszukiwać przedmioty i ślady, czyli tropić. Wielu właścicieli tych czworonożnych zwierzaków decyduje się na rozszerzenie umiejętności swojego psiaka właśnie o zdolność tropienia. Każdy pies może opanować taką umiejętność. Nauka psów tropienia nie jest trudna, trzeba tylko znać odpowiednie techniki szkoleniowe. Dlaczego warto to robić?

  • Dzięki takiej nauce można w kreatywny sposób spędzić swój wolny czas z psiakiem, który naprawdę docenia chwile spędzone ze swoim właścicielem.
  • Podczas nauki tropienia tworzy się bliską relację ze zwierzęciem.
  • Opanowanie przez psa umiejętności tropienia sprawia, że zwierzę zyskuje pewność siebie i osiąga spokój wewnętrzny.

Jak sprawić, by pies zaczął tropić? Uczyć zwierzę samodzielnie, czy skorzystać z pomocy profesjonalisty?

Jeśli chce się nauczyć psiaka tropienia, z powodzeniem można to zrobić samodzielnie, bez wsparcia osób trzecich. Trzeba jednak poznać kilka zasad, dzięki którym takie szkolenie przyniesie oczekiwane rezultaty. O takie wskazówki można zapytać na przykład wybranego behawiorystę współpracującego z psiakami, który doskonale wie, jak nauczyć psa wyszukiwania przedmiotów i śladów. Można też w pełni powierzyć naukę zwierzaka wybranej szkole dla psów. Być może po zobaczeniu, w jaki sposób ktoś uczy pupila tropienia, będzie możliwe prędkie przejście na samodzielne nauczanie.