Zwiedzanie Gdańska
26 grudnia 2020

Kategoria:
Rozrywka

Najciekawsze miejsca do zwiedzenia w Gdańsku

Zarówno planując dłuższy urlop, jak i wybierając się do Gdańska tylko na weekend, dobrze jest wybrać kilka najważniejszych turystycznych destynacji i zwiedzić część tego pięknego miasta. Stolica województwa pomorskiego ma bardzo dużo do zaoferowania i od lat przyciąga podróżników i urlopowiczów zabytkową architekturą oraz świetnie rozbudowaną infrastrukturą turystyczną. W które miejsca warto wybrać się samemu bądź z najbliższymi w Gdańsku?

Urokliwe Stare Miasto

Gdańsk słynie z przepięknej zabytkowej architektury, a najbardziej zapierające dech w piersiach monumenty można znaleźć na Starym Mieście. Ratusz, kolorowe kamienice okalające Rynek, czy klimatyczne uliczki stanowią idealne miejsce na spokojny spacer oraz są perfekcyjne jako plener do sesji zdjęciowej.

Specjalista z Gdańsk Apartments, czyli firmy pośredniczącej w wynajmie krótkoterminowym w Gdańsku, mówi: Symbolem miasta Gdańsk jest Fontanna Neptuna, zlokalizowana na samym Rynku. Niemal każdy turysta wykonuje przynajmniej jedno zdjęcie przy tym historycznym pomniku. Fontanna jest wizytówką Gdańska od XVII wieku i od tego czasu zrodziło się wokół niej mnóstwo legend i opowieści.

Punktem obowiązkowym dla zwiedzających Gdańsk jest Ratusz Głównego Miasta. Budowlę wzniesiono w stylu gotycko – renesansowym, dzięki czemu wizualnie wyróżnia się znacząco na tle innych. Na uwagę zasługuje nie tylko wygląd zewnętrzny Ratusza, ale też jego wnętrza. Turyści zwiedzający poszczególne pomieszczenia mogą podziwiać zdobienia przypominające te z Pałacu Dożów w Wenecji.

W Gdańsku nie można pominąć sławnego Żurawia wznoszącego się nad Motławą. Jest on tak charakterystyczny, że widnieje prawdopodobnie na każdej trójmiejskiej pocztówce. Chociaż obecnie stanowi tylko atrakcję turystyczną, kiedyś stawiano za jego pomocą maszty, służył do przeładunku towarów przywiezionych na statkach oraz pełnił rolę bramy miejskiej.

Gdańskie muzea

Poza architekturą, pasjonującymi miejscami do odwiedzenia w Gdańsku są muzea. Ciekawym przykładem jest Muzeum Bursztynu. Tematyka placówki nie powinna wzbudzać zaskoczenia, ponieważ Gdańsk nieodzownie kojarzy się z historycznym szlakiem bursztynowym i jest uważany za Światową Stolicą Bursztynu. Odwiedzając Muzeum, turyści dowiadują się o historii tego kamienia, procesie jego tworzenia, a także o jego dawnym i obecnym wykorzystaniu.

Miłośnicy historii z pewnością chętnie odwiedzą Muzeum Wnętrz Mieszczańskich, czyli tzw. Dom Uphagena. Nazwa pochodzi od nazwiska dawnego rajcy gdańskiego – Jana Uphagena. Muzeum przyciąga podróżników zbiorami, które mają obrazować życie bogatych mieszczan gdańskich ze schyłku XVIII wieku. Najciekawszymi elementami wystroju Domu są wspaniale zachowane boazerie, zdobione tematycznymi malowidłami.