kuchenka biwakowa
6 października 2021

Kategoria:
Rozrywka

Na co zwrócić uwagę wybierając się na biwak w zimie?

Szum wiatru, śpiew ptaków, ślady zwierząt, brak ingerencji człowieka. Tylko cisza i spokój. Mowa oczywiście o lesie. Niektórzy uwielbiają te okoliczności przyrody do tego stopnia, że decydują się na zorganizowanie tam biwaku w miesiącach zimowych. Jeśli również chcesz dołączyć do tych zapaleńców, przeczytaj ten artykuł. Powiemy Ci, jak dobrze przygotować się do biwakowania zimą.

Jak ubrać się na biwak zimą?

Dobry ubiór to podstawa. W końcu zimą temperatury potrafią być bardzo niskie, szczególnie w środku lasu i do tego w nocy. Żeby nie wychłodzić się i nie rozchorować zaopatrz się w ciepłe ubrania zimowe. Puchata kurtka, polarowa czapka, szalik i rękawiczki – bez tego nie biwakuj w lesie! Dobrze, jeśli pod spodem oprócz ciepłego swetra i grubych spodni będziesz miał także bieliznę termiczną. Pamiętaj także o odpowiednim obuwiu. Najlepiej sprawdzą się nieprzemakalne buty z podeszwą, która nie będzie ślizgała się po śniegu i lodzie. Przyda się także para grubych i ciepłych skarpet, aby nie odmrozić sobie stóp.

Jak się dobrze przygotować do noclegu zimą w lesie?

Kiedy mowa o biwaku w lesie wiele początkujących osób zastanawia się nad noclegiem. O ile latem możesz położyć się po prostu w śpiworze lub cienkim hamaku, tak zimą potrzebujesz nieco lepszego przygotowania. W nocy temperatura w lesie spada i na pewno jeszcze bardziej odczujesz, jak jest mokro. Aby zapewnić sobie ciepło, przede wszystkim zaopatrz się w porządny, ciepły i nieprzemakalny śpiwór. Jeśli chodzi o miejsce spania, do wyboru masz dwie opcje – namiot lub hamak. Namiot powinien być postawiony na plandece, aby nie przemókł od spodu. W przypadku tej drugiej opcji musisz dokupić ocieplacz do hamaka, który znajdziesz np. w sklepie Wildman. Dzięki tej opcji masz mniej ekwipunku do noszenia i nie musisz martwić się o to, czy pod namiotem nie jest zbyt mokro.

Akcesoria przydatne do biwakowania w zimie

Biwakowanie w lesie wiąże się też oczywiście z gotowaniem własnych posiłków. Niezbędne będzie więc zaopatrzenie się w akcesoria kuchenne, dzięki którym stworzysz kuchnię w plenerze. Ale zanim przyjdzie czas na gotowanie, musisz rozpalić ognisko. Nie zapomnij zabrać ze sobą zapałek lub krzesiwa. Może zdarzyć się również tak, że zimą nie znajdziesz suchego drewna. Wtedy do gotowania przyda Ci się składany piecyk lub turystyczna kuchenka gazowa. Do przygotowywania pysznych i pożywnych posiłków potrzebujesz także naczyń żaroodpornych, kubków, menażki i zestawu sztućców. Z takim zaopatrzeniem przyrządzisz prawdziwą, leśną ucztę!