muzeum skamieniałości
3 marca 2016

Kategoria:
Rozrywka

Muzeum skamieniałości – miejsce, które każdy musi odwiedzić!

Prehistoria to okres czasu, który nieodmiennie fascynuje ludzi i naukowców jako bezpowrotnie utracony fragment historii. Pomimo licznych badań oraz odkryć prawdopodobnie wciąż mało wiemy o najstarszych dziejach planety, Z tych względów Muzeum skamieniałości może być wyjątkowo ciekawą opcją spędzania wolnego czasu, zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych opiekunów.

Wehikuł czasu

Rekonstrukcja świata, który z perspektywy dzisiejszego człowieka stanowi absolutną abstrakcję nie jest łatwa. Przestrzeń czasowa sprawia, że okres prehistoryczny może wydawać się wyjątkowo odległy w swojej specyfice i trudny do ogarnięcia nawet w oparciu o wszelkiego rodzaju naukowe materiały. Z drugiej strony warto mieć świadomość, że współczesny świat jest ewolucyjną konsekwencją świata prehistorycznego. Już z tego powodu warto przybliżyć sobie, z czego tak naprawdę powstało nowoczesne życie.

Minerały, jako osobne twory, kojarzą się dziś przede wszystkim z ich zastosowaniem – są z powodzeniem używane zarówno w elektronice, jak i kosmetyce lub do produkcji środków czyszczących. Gdyby nie biżuteria niewiele byłoby wiadomo o tym, jak pięknie potrafią wyglądać kryształy, które rodzi Ziemia. A potrafią wyglądać zjawiskowo. Na wystawie zorganizowanej przez park-dinozaurow.pl ogromne wrażenie robią setki barw, które można zaobserwować patrząc na nagie, nieszlifowane minerały. Kolory te potrafią mieć odcień zarówno pastelowy, jak i bardzo nasycony. Jedne przechodzą w drugie lub tworzą zamknięte w sobie na zawsze koło barw przypominające niesamowitą tęczę. Zaskakujące jest także, jak bardzo natura potrafiła być precyzyjna w swoich obliczeniach. Biorąc pod uwagę fakt, że minerały mają ciągle tak kluczowe znaczenie w funkcjonowaniu organizmów żywych, patrzenie na nie z bliska może być ekscytujące. Przypomina to trochę obserwowanie siebie przez maksymalnie powiększające zwierciadło.

Muzeum minerałów i skamielin, stworzone przez park-dinozaurow.pl może zachwycać także poprzez ukazywanie śladów prehistorycznego życia. Intrygujące i dziwne jest spostrzeżenie, że te od dawna nieżyjące już stworzenia patrzyły kiedyś na to samo słońce, które można obserwować dziś.

Skamieniałości często są jedynymi pozostałościami po dawnych organizmach. Na wystawach można obserwować stworzenia, które w wielu aspektach przypominają współczesne formy życia. Co zaskakuje – są to zarówno stosunkowo małe żyjątka, jak i ślady ogromnych stworzeń, jakimi były dinozaury. Dziwnie jest patrzeć na te wymarłe formy życia, których organizmy też były skonstruowane z krwi i kości. Podobnie rzecz się ma z dawnymi formami roślin, które z powodzeniem jakiś architekt krajobrazu mógłby dziś wykorzystać w projekcie nowoczesnego ogrodu. Rośliny te były tak samo zielone i puchate jak te dzisiejsze.

Rodzinna atrakcja

Dobrze jest pamiętać, że muzeum skamieniałości jest dobrym sposobem na lekcję pokazową dla dzieci. To spokojna rodzinna atrakcja, która może zaciekawić przyszłych biologów i ich dorosłych rodziców.