Barcelona
26 listopada 2015

Kategoria:
Rozrywka

Masz dość zimowej nudy? Wyjedź na weekend do Barcelony

Hiszpania niezmiennie kojarzy się z piękną pogodą i gorącymi plażami Majorki czy Teneryfy. Jednak dzisiaj równie popularne są największe miasta kraju, czyli Madryt, a przede wszystkim Barcelona, pełna małych urokliwych uliczek i monumentalnych przykładów jedynej w swoim rodzaju architektury. Nawet podczas krótkiego, weekendowego pobytu każdy może doświadczyć uroku stolicy Katalonii i pokochać to miasto, chociaż w zależności od upodobań, z pewnością za coś innego. Centralne place, zaciszne uliczki, tłumne deptaki i liczne turystyczne atrakcje – Barcelona nie pozwoli się nudzić nawet przez pięć minut. Co zobaczyć w trakcie weekendu?

Miasto Gaudiego

Nie bez powodu wycieczka do Barcelony to marzenie każdego architekta, designera czy po prostu amatora pięknego wzornictwa. Wśród zabytków miasta znajdują się liczne przykłady pracy jednego z architektów, który na dobre wpisał się w kanon współczesnej historii sztuki, Antonia Gaudiego. Spacerując Paseo de Gracia, jedną z głównych ulic, która przecina miasto z zachodu na wschód, można podziwiać dwa najbardziej emblematyczne budynki stworzone przez niego. Do każdego z nich można wejść i obejrzeć wewnątrz za opłatą. Casa Batllo to bajeczna mieszanka światła, kształtów i kolorów. To połączenie niezwykłej fantazji oraz motywów zwierzęco-baśniowych (dach przypominający łuski smoka) i roślinnych. Casa Mila wyróżnia się natomiast oryginalnymi, „skręconymi” kominami. Jadąc do Barcelony, nie można zrezygnować z zobaczenia La Sagrada Familia. To bazylika projektu Gaudiego, która niemal dziewięćdziesiąt lat po śmierci architekta wciąż pozostaje w budowie. Niesamowita, monumentalna fasada i wejście są warte zobaczenia. Ale wnętrze najlepiej oglądać zaraz przed zamknięciem. Gra świateł w witrażach spowodowana zachodzącym słońcem zapewnia niezapomniane wrażenia – przekonuje specjalistka Biura Podróży KOS.

Wart zobaczenia jest również Park Güell – z wężową ławką ciągnącą się wzdłuż dachu pawilonu, z domkami, mozaikami mieniącymi się tysiącami barw i alejami przypominającymi kamienny las – wzbudza emocje zarówno starszych, jak i młodszych turystów.

Energia miasta

Barcelona ma wiele do zaoferowania fanom zakupów. Wzdłuż Paseo de Gracia można podziwiać najpiękniejsze przykłady architektury modernizmu, zachwycić się barwną mieszanką przewijających się przechodniów, a przede wszystkim oddać się zakupowemu szaleństwu. Poza sztandarowymi hiszpańskimi markami, takimi jak Mango, Zara, Oysho, Bershka itd., znajdują się tam także luksusowe butiki Prady, Diora i Gucciego. Ruchliwy bulwar La Rambla jest natomiast pełen barcelończyków pędzących do pracy, robiących zakupy na miejscowym targu lub zajadających kolorowe tapas w jednym z licznych lokali, popijając cafe con leche lub sangrię. Można spacerować w cieniu rzędów drzew, podglądać pracę portrecistów i kupować pamiątki. W nocy ruch na ulicach i deptakach nie maleje – kolorowy miks mieszkańców i turystów z całego świata chętnie bawi się w licznych klubach i dyskotekach. Warto jednak przygotować się na nieco późniejszy start imprezy. O godzinie 23.00 trudno zobaczyć na parkiecie kogokolwiek, prawdziwa zabawa rozpoczyna się dopiero po północy. Do tego czasu można jednak posilić się w jednym z licznych barów i knajpek oferujących tradycyjne hiszpańskie dania: tapas, paellę itd.

Stolica Katalonii zachwyci również amatorów pysznej kuchni i nowych smaków. Na targu La Boqueria tysiące lokalnych produktów kuszą i wzmagają apetyt. Poza stosami egzotycznych warzyw i owoców wrażenie robią zwisające z haków szynki serrano i kiełbasy chorizo. Stoiska są pełne owoców morza: świeżych krewetek, kalmarów, krabów i langust. Jak wspomniano wcześniej, w licznych barach i knajpkach serwuje się smaczne, miejscowe specjały.

Biuro podróży czy samodzielna wyprawa?

To częsty dylemat aspirujących podróżników-amatorów. Warto jednak rozważyć, że w dobrym biurze można znaleźć ciekawe i niedrogie oferty rozwiązujące np. kwestie przelotu i noclegu, w innych aspektach pozostawiając klientom całkowitą swobodę. Jak wiadomo, odszukanie atrakcyjnego cenowo połączenia oraz miejsca do spania to najczęściej największe problemy niedoświadczonych podróżników. Wykupienie dobrej oferty to najprostsze rozwiązanie. Można wybrać hotele o różnym standardzie, ofertę z wyżywieniem i dodatkowym programem wycieczki lub bez nich. Biuro podróży załatwi wszystkie formalności, klientowi pozostaje natomiast jedynie zaplanować pełen wrażeń weekend – podsumowuje specjalistka Biura Podróży KOSTRAVEL.