2 marca 2021

Kategoria:
Rozrywka

Malowanie po numerach – praktyczne porady na start

Marzysz o namalowaniu prawdziwego obrazu na płótnie, ale obawiasz się mało zadowalających efektów? W takim razie zacznij od malowania po numerach. Obraz malowany tą techniką nie może się nie udać! Sam proces twórczy jest bardzo relaksujący, dlatego mało kto poprzestaje na swoim pierwszym płótnie; kiedy poczujesz się pewniej z pędzlem w dłoni, łatwiej będzie ci stworzyć własną kompozycję. Podpowiadamy, jak się za to zabrać.

Czego potrzebujesz do malowania po numerach?

Przede wszystkim zestawu do malowania po numerach. Kupisz go w dobrym sklepie dla hobbystów. W zestawie znajdziesz płótno z nadrukowanym zarysem obrazu. Grafika będzie podzielona na mniejsze, ponumerowane pola. W pudełku z zestawem powinny też być pędzle i gotowy komplet farb. Każdemu pojemniczkowi z farbą (kolorowi) odpowiada konkretny numerek na płótnie. Właśnie dzięki temu malowanie po numerach jest tak przyjemne i proste.

Naszym klientom oferujemy zestawy, w których jest wszystko, co niezbędne do namalowania obrazu i nie tylko. W każdym pudełku jest zagruntowane bawełniane płótno mocno naciągnięte na ramę, pędzelki i farbki, ale też wzornik, a więc grafika, która pokazuje, jak ma wyglądać gotowy obraz i ułatwia planowanie pracy oraz instrukcja. Poza tym do kompletu dodajemy mocowanie, które umożliwia zawieszenie skończonego dzieła na ścianie – opowiada specjalista ze sklepu internetowego Twoje Hobby.

Czy będziesz potrzebować czegoś, czego nie ma w zestawie? Tak. Musisz przygotować sobie pojemnik z wodą do płukania pędzelków i papierowy ręcznik do ich osuszania. Poza tym będzie wygospodarować trochę przestrzeni na położenie płótna albo sztalugi.

Jak zacząć malowanie obrazu z numerami?

Najpierw musisz zamówić odpowiedni zestaw. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z malowaniem po numerach, wybierz raczej prostszą kompozycję – z większymi polami do zamalowania, mniejszą ilością detali i kolorów. Na tym etapie, zamiast obrazu Picassa warto rozważyć obrazek z psem albo pejzaż z zachodem słońca. Gdy nabierzesz wprawy, przyjdzie czas na wielkich mistrzów; inna ciekawą opcją jest zamówienie obrazu do malowania po numerach z własnego zdjęcia. Na gotowych zestawach zwykle znajduje się informacja o poziomie trudności – wybierz jeden z łatwiejszych.

Po rozpakowaniu zestawu połóż płótno na płaskim podłożu lub ustaw na sztaludze. Przyjrzyj się wzornikowi i obrysowi obrazu na płótnie. Zdecyduj, które pola chcesz zamalować w pierwszej kolejności. Najwygodniej jest zaczynać od jasnych kolorów – jeśli wyjedziesz za linię, będziesz mógł naprawić błąd, przykrywając go później ciemniejszą farbą. Jeśli jesteś praworęczny, maluj od lewego górnego rogu w kierunku prawego dolnego; dzięki temu unikniesz rozmazywania.

Pamiętaj, by przy każdej zmianie koloru dokładnie płukać pędzelki i dobrze je osuszać (nie pocieraj, dociskaj włosie do czystego ręcznika). Po zamalowaniu wszystkich pól spójrz krytycznym okiem na swoją pracę. Chcesz coś poprawić? Zrób to! W dobrym zestawie powinna być wystarczająca ilość farb. Kiedy obraz całkowicie wyschnie, możesz go polakierować – w ten sposób jeszcze mocniej podkreślisz barwy. Gdy będziesz już zadowolony z efektu, możesz podarować komuś obraz w prezencie lub powiesić go na ścianie.