ksiazki historyczne wydawnictwo historyczne
29 września 2020

Kategoria:
Rozrywka

Książki historyczne. Twoje źródła wiedzy o czasach minionych

Historia to nauczycielka życia. Jej losy poznać można na kartkach książek historycznych. To właśnie ona zajmuje się badaniem przeszłości i opisuje życie ludzi w dawnych czasach. Opowiada o prawdziwych zdarzeniach, które znajdują potwierdzenie w źródłach historycznych. Dzięki takim książkom wiemy, jak zmieniał się świat w ciągu minionych lat oraz poznajemy dzieje Polski i świata. Historia pomaga także lepiej zrozumieć świat współczesny.

Książki historyczne źródłem wiedzy o minionych czasach

Bez książek historycznych nie wiedzielibyśmy o minionych dziejach, wielkich odkryciach, największych bitwach i bohaterskich czynach. To dzięki ustaleniom historyków wiemy, jak ludzie kiedyś się ubierali i czym podróżowali. Dowiadujemy się również, jak wyglądały miasta, jakich narzędzi używano do pracy oraz czym żywili się tamtejsi ludzie. Z historią mamy styczność przez całe życie. Jej dzieje zgłębiają nie tylko najmłodsze dzieci i młodzież w szkolnych ławach, ale także dorośli, którzy chętnie sięgają po książki historyczne. Starsi uczniowie, czytając lektury szkolne, poznają historię oraz kulturę Polski, co wpływa na rozwój nie tylko, jako czytelnika, ale również, jako dorosłego obywatela kraju.

Książki historyczne opowiadają o dziejach świata lub skupiają się na jednym wycinku historii. Fascynują one nie tylko dorosłych, ale również najmłodszych, którzy zastanawiają się, jak to było kiedyś. Chcąc przybliżyć dziecku minione czasy, warto sięgnąć po odpowiednie książki historyczne dostępne w naszej ofercie – ciekawych tytułów nie brakuje!

– zauważa nasz rozmówca reprezentujący Wydawnictwo Arkady z Warszawy.

Dobre książki historyczne pozwolą dotrzeć do każdego zakamarka dziejów Polski i świata. Pełne ciekawostek i zaskakujących odkryć pokażą na nowo historię dzieciom, młodzieży i dorosłym. Warto wiedzieć, że książki historyczne to nie tylko lektury do poduszki, gdyż wiele tytułów to dzieła popularnonaukowe, oparte na wcześniejszej analizie dokumentów, rozmowach ze świadkami historii i badaniach.

Najlepsze książki historyczne, czyli jakie?

Książki historyczne większości z nas kojarzą się z mnóstwem dat i nazwisk, jednak nauka historii nie musi być wcale nudna. Dobre książki przekonują, że odkrywanie historii może być ciekawe i pasjonujące. Na początek warto sięgnąć po powieści historyczne, które są lżejszą formą zgłębiania wiedzy. Ich fabuła opiera się na splocie rzeczywistych wydarzeń z fikcyjnymi bohaterami. Aby zaciekawić czytelników, autorzy powieści sięgają po cały arsenał szalonych przygód, dramatów i romantycznych uniesień.

Najlepsze książki historyczne, oparte powinny być na zebranych materiałach, posiadać powinny bogaty wykaz źródeł i dążyć do dokumentaryzmu. Oprócz powieści dobrze jest wybrać inne gatunki literackie, np. dzienniki i pamiętniki osób znanych, artystów czy polityków. Często są one wydawane po latach. Przymierzając się do zakupu książki historycznej, płacimy naprawdę niewielką cenę za bogate źródło informacji o otaczającym nas świecie.

Książki historyczne traktować mogą nie tylko o wojnie i polityce. Wydawnictwo historyczne w Warszawie oferuje również takie pozycje książkowe, jak: Historia sztuki, Historia kina, Historia archeologii, Historia ewolucji, Historia książki, Najpiękniejsze zamki, pałace i dwory w Polsce, czy przewodnik po zabytkach i przyrodzie. W ostatnich latach za najlepsze książki historyczne uznano te o trudnym okresie II wojny światowej. W rankingach popularności pierwsze miejsca zajął m.in. Tatuażysta z Auschwitz, czy Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz. Wśród dostępnych w księgarniach książkach historycznych na pewno każdy znajdzie interesujące dla siebie pozycje.