otwarta książka
18 marca 2021

Kategoria:
Rozrywka

Książka jako sposób na zrozumienie sztuki

Sztuka jest bardzo szerokim pojęciem, obejmującym rozmaitą działalność artystyczną. Może pełnić mnóstwo funkcji: estetycznych, społecznych, terapeutycznych czy dydaktycznych. Dziedzin sztuki jest mnóstwo. Zaliczamy do nich m.in. malarstwo, rysunek, rzeźbę, grafikę, ale również teatr, balet, literaturę, muzykę czy taniec. W zależności od naszych zainteresowań, sztukę możemy poznawać na wiele sposobów. Jednym z najpowszechniejszych jest czytanie książek o sztuce.

Książki o sztuce

Popularni i znani wszystkim polscy pisarze, tacy jak Stanisław Lem czy Witold Gombrowicz zgodnie uważali, że sztuka, aby móc się tak nazywać, musi mieć jakiś element poznawczy. Niezależnie od dziedziny, czy jest to literatura, malarstwo czy muzyka, sztuka od setek lat wywiera wpływ na człowieka. Nic w tym dziwnego, obcujemy ze sztuką właściwie każdego dnia, czasami nawet się nad tym nie zastanawiając. Wiele dziedzin towarzyszy nam od zawsze, a każdego z osobna może interesować coś innego. Sztuka wpływa na nasz światopogląd, dostarcza doznań wizualnych, zmysłowych, uczy, a niekiedy bawi. Nie sposób wymienić wszystkich funkcji, jakie pełni ona w naszym życiu. Niemniej, jeśli dana dziedzina bardzo nas interesuje, warto ją dogłębnie poznać, korzystając między innymi z wielu dostępnych książek. Książki o sztuce mogą traktować o niej dosłownie, objaśniać nam rozmaite zjawiska, bądź być swoistym tłem dla innych opowieści. Niezależnie od tematyki, książki o sztuce dostarczają nam wiedzy, podpowiadają w jaki sposób dane dzieło interpretować, czy na co zwrócić szczególną uwagę.

Albumy z reprodukcjami

W przypadku takich dziedzin sztuki, jak malarstwo czy rysunek, wspaniałym sposobem na obcowanie ze sztuką i poznawanie jej są albumy z obrazami. Na rynku znajdziemy szereg przepięknie wydanych albumów, które możemy zakupić wygodnie za pośrednictwem sklepu internetowego Arkady. Piękne wydania umożliwiają nam podziwianie prac wybitnych artystów, poznawanie ich warsztatu i kunsztu. Mimo, iż żyjemy w czasach digitalizacji i większość rzeczy możemy sprawdzić przez internet, warto skorzystać z tradycyjnego sposobu i sięgnąć po wielkoformatowe pozycje traktujące o malarstwie, rzeźbie czy grafice. Szczególnie, iż wydania takich albumów wykonane są z dbałością o każdy detal i wydawane są na wysokiej jakości papierze, więc samo przeglądanie kart jest już swoistym, bliskim kontaktem ze sztuką. W zależności od naszych zainteresowań, możemy sięgnąć po pozycje przedstawiające piękne pejzaże, klasyczne arcydzieła malarstwa czy też reprodukcje nowoczesnych obrazów, które w naszym kraju tworzył chociażby Zdzisław Beksiński.