10 marca 2021

Kategoria:
Rozrywka

Jaki okres jest najlepszy na rezerwację miejsca w hotelu?

Planowanie urlopu warto zacząć wcześniej, mimo popularności ofert last minute. Ceny lotów, zakwaterowania i propozycje wyjazdów z biurami podróży nie są stałe, ale podlegają niekiedy bardzo dużym wahaniom. Wiele zależy od destynacji – zmiany cen inaczej wyglądają w kurortach wypoczynkowych, a inaczej w centrach miast. Dużym ułatwieniem dla osób oszczędnie planujących urlop są popularne wyszukiwarki internetowe. Warto jednak znać reguły, które pozwolą znaleźć najbardziej atrakcyjne cenowo miejsca zakwaterowania. Jaki okres jest najlepszy na rezerwację miejsca w hotelu?

 Jak zaplanować pobyt w hotelu i zaoszczędzić?

Hotele w popularnych lokalizacjach w Europie są najtańsze od jednego do dwóch miesięcy przed wylotem. Co ciekawe, dobrze jest porównać oferty hoteli, sprofilowanych biznesowo oraz tych, które czekają na turystów. Hotele biznesowe są droższe w tygodniu, a tańsze w weekend, hotele turystyczne natomiast odwrotnie.

 Ekspert z hotelu Villa Herkules mówi: Warto wiedzieć, że ceny podlegają wahaniom w zależności od dni tygodnia. W miastach, które kojarzą się przede wszystkim z wyjazdami biznesowymi, ceny zakwaterowania w hotelach spadają pod koniec tygodnia, kiedy podróży służbowych jest mniej. To dlatego pobyt w takich miejscach najlepiej planować na weekend. Odwrotna reguła obowiązuje w typowo turystycznych kurortach – tam warto wybrać się w dni powszednie.

 Kiedy najlepiej rezerwować miejsce w hotelu?

Miejsce w hotelu najlepiej jest zarezerwować jak najwcześniej. Nie należy czekać zbyt długo, ponieważ w większości przypadków ceny wzrosną. W sezonie ceny hoteli rzadko spadają, nie ma więc sensu tracić czasu na szukanie okazji. Dobrym pomysłem jest porównanie różnych dostępnych terminów rezerwacji. Czasami w danym mieście odbywają się znane imprezy bądź festiwale, przez co trudno o wolny pokój, a ceny są wysokie. Tydzień później sytuacja może wyglądać inaczej, a pobyt hotelowy okazać się nawet o kilkanaście procent tańszy. Warto więc być elastycznym, jeśli chodzi o termin wyjazdu.

Lokalizacje popularne jako miejsca urlopów doceniają klienci dokonujący wczesnych rezerwacji (z wyprzedzeniem od 3 do 6 miesięcy). Pokoje rezerwowane tak wcześnie są znacznie tańsze. Ponadto wiele miejsc noclegowych nie pobiera opłaty za anulowanie rezerwacji w określonym terminie. Warto mieć to na uwadze i ustanowić jednym z kryteriów wyboru – w przypadku znalezienia lepszej oferty można po prostu zrezygnować. Wyjeżdżając w większym składzie, na przykład czteroosobowym, dobrze jest porównać cenę pokoju rodzinnego z ceną dwóch pokoi dwuosobowych.

Należy także bardzo uważać na wyjątkowo atrakcyjne cenowo oferty. W takim przypadku przed dokonaniem rezerwacji trzeba upewnić się, na przykład drogą mailową, co dokładnie wliczone jest w usługę. Może okazać się, że nie tylko śniadanie jest dodatkowo płatne, ale doliczane są także opłaty za rezerwację, Internet, sprzątanie, miejsce parkingowe oraz płatność kartą. Dlatego najlepiej jest wybierając hotel, skorzystać ze sprawdzonych wyszukiwarek lub dokonać rezerwacji bezpośrednio na stronie internetowej hotelu.