prezent
19 stycznia 2012

Kategoria:
Rozrywka

Jak zrobić prezent?

To uczucie dopada nas zawsze w newralgicznych okresach – święta, Mikołajki, rocznice, urodziny, imieniny, parapetówki i tym podobne okazje to mnóstwo nerwów i wątpliwości, jak zrobić prezent bliskim (i dalszym) nam osobom.

Czasem rzeczywiście nie wiadomo, co kupić danej osobie. Ucieszy się z osobistego prezentu, czy lepiej dać jej prezent o neutralnym charakterze? Coś do ubrania, a może książkę? Należy wydać sporą kwotę czy lepiej kupić coś skromnego? Te i inne dylematy towarzyszą rozmyślaniom, jak zrobić prezent.

Prezentowy savoir vivre mówi, iż prezent powinien być niebanalny – co nie oznacza oczywiście, że możesz ryzykować wywołanie obrazy u obdarowywanej osoby. Pomyśl, co najbardziej Cię cieszy, kiedy dostajesz od kogoś prezent? Tak! Najbardziej cieszy Cię zaskoczenie. Otrzymanie po raz piętnasty kapci na urodziny nie cieszy już nikogo. Dlatego jak chcesz zrobić komuś fajny prezent, z którego na pewno się ucieszy, zadbaj przede wszystkim o to, żeby był oryginalny. Miła jest przecież świadomość, że ktoś naprawdę się przyłożył do wyboru podarunku.

Prezent to nie tylko zawartość, ale także opakowanie. Dlatego zawsze dbaj o to, aby prezenty wręczane przez Ciebie były starannie zapakowane. Nawet najpiękniejszy naszyjnik nikogo nie ucieszy, jeśli wręczysz go w wymiętej, foliowej torbie. Jak chcesz zrobić prezent na poziomie, zadbaj o każdy szczegół.

Jedną z ważnych zasad dobierania upominków do danej osoby jest dbanie o to, aby obdarowywany nie czuł się skrępowany lub onieśmielony przez wartość prezentu. Unikaj kupowania bardzo drogich, luksusowych prezentów – zwłaszcza osobom gorzej sytuowanym od Ciebie. Podarowanie komuś upominku zwykle wywołuje chęć zrewanżowania się tym samym. Dlatego przy nawet najlepszych chęciach unikaj sytuacji, w której skrępujesz kogoś nadmiarem – ta osoba może czuć się zażenowana i może być jej po prostu przykro, że najprawdopodobniej nigdy nie będzie Ci mogła ofiarować przedmiotu o podobnej wartości. Staraj się dopasowywać prezenty nie tylko do osobowości i wieku obdarowywanych, ale także do okazji. Są takie okazje, które nie wymagają wybujałych prezentów – czasem wystarczą kwiaty, czekoladki lub alkohol. Są też takie okazje, podczas których absolutnie nie wypada obdarowywać prezentami o charakterze stricte osobistym – to przede wszystkim okazje związane z pracą zawodową. Podczas firmowych Mikołajek bielizna czy perfumy nie powinny się znaleźć wśród prezentów przeznaczonych dla szefa lub współpracowników. Jeśli naprawdę nie wiesz, co kupić danej osobie, spytaj ją wprost, co by chciała dostać. Nietrafione prezenty wywołują bowiem frustrację u obu stron. U obdarowującego – bo jest mu przykro, że nie trafił w czyjś gust. U obdarowywanego – bo jest mu przykro, że musi udawać radość z niechcianej rzeczy.