gra planszowa
17 lutego 2012

Kategoria:
Rozrywka

Jak zrobić grę planszową?

Długie, zimowe wieczory, deszczowe dni i wakacyjne nicnierobienie sprzyjają występowaniu pewnego nieprzyjemnego zjawiska – nudy. Nic jednak nie potrafi tak wciągnąć i zająć czasu, jak pogranie w gronie rodziny czy przyjaciół w grę planszową. To wspaniałe zajęcie – gry rozwijają inteligencję, są doskonałym ćwiczeniem dla umysłu stanowiąc jednocześnie świetną rozrywkę – dla najmłodszych i najstarszych. A co powiesz na samodzielne stworzenie gry?

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak zrobić grę planszową, przeczytaj ten tekst. Podpowiemy Ci, jak łatwym i tanim sposobem zrobić grę planszową, przy której Ty wraz z rodziną i znajomymi będziecie się doskonale bawić.

Już samo w sobie tworzenie gry sprawia ogromną przyjemność. Najpierw trzeba przecież obmyślić plan. Czy robisz grę od początku do końca według autorskiego pomysłu? A może chcesz stworzyć własną graficzną oprawę gry, która już istnieje?

Jedną z popularnych i uniwersalnych – bo sprawiających frajdę, zarówno dorosłym, jak i dzieciom, gier jest stary, poczciwy Chińczyk. W tworzenie tej gry możesz bez obaw zaangażować dzieci. Będziecie potrzebować planszy oraz szesnastu pionków. Pionki muszą się różnić kolorem – tylko od Waszej fantazji będzie zależeć, jakie kształty przybiorą. Możecie zrobić pionki w kształcie ludzików albo zwierząt. Albo owinąć kołki drewniane różnokolorową wełną. Planszę można pomalować nie tylko w pola niezbędne do poruszania się pionkami, ale dodać także inne elementy graficzne – np. związane z Chinami albo z jakimś innym miejscem – np. każde z Was może namalować jakieś skojarzenie związane z ostatnimi wakacjami.

Bez większych problemów możesz samodzielnie wykonać warcaby – i kto powiedział, że szachownica musi być czarno – biała? Zrób sobie własne, w zakręconych kolorach – np. różowo – zielone albo niebiesko – czerwone. Przecież to Twoja gra planszowa.

Wspaniałą rozrywką dla rodziny i znajomych, sprawdzającą się zawsze i wszędzie, jest granie w pytania i odpowiedzi. Możesz stworzyć własną grę, w której zadaniem uczestników będzie odpowiadanie na pytania o różnym stopniu trudności. Stwórz oddzielne karty do pytań – o wierzchach w różnych kolorach, a na planszy zrób pola odpowiadające kolorom awersów kart z pytaniami. Rzut kostką i postawienie pionka w odpowiednim polu wywoła emocje, kiedy okaże się, że jeden z uczestników gry będzie musiał odpowiedzieć na najtrudniejsze z pytań.
Mnóstwo oryginalnych pomysłów na to, jak zrobić grę, znajdziesz też w Internecie. Są tam pomysły nie tylko na to, jak zrobić replikę gry planszowej, którą dobrze znasz, ale znajdziesz także mnóstwo autorskich i zupełnie nieznanych gier.

Tworzenie gry jest także doskonałą zabawą edukacyjną dla dzieci – rozwija bowiem ich kreatywność, umiejętność strategicznego i logicznego myślenia oraz zdolności manualne. Zanim zaproponujesz swojemu dziecku narysowanie kolejnego misia czy kaczuszki, usiądźcie razem i zastanówcie się wspólnie, jak zrobić grę. Będziecie mieli mnóstwo frajdy i satysfakcji, że samodzielnie stworzyliście nową, niepowtarzalną grę planszową.