film
12 stycznia 2012

Kategoria:
Rozrywka

Jak zrobić film?

Wielu z nas chciałoby zostawić po sobie jakąś trwałą pamiątkę – napisanie książki jest bardzo czasochłonne, namalowanie obrazu lub skomponowanie piosenki wymaga choćby zalążku talentu – plastycznego w pierwszym przypadku, a muzycznego w drugim. Jest jednak pewien bardzo demokratyczny sposób na wyrażenie samego siebie – nakręcenie filmu. Tylko jak zrobić film, aby dało się go w ogóle obejrzeć i nie spowodować projekcją nieoczekiwanego napadu snu u znajomych i rodziny?

Tworzenie filmu w dobie cyfrowych kamer i programów komputerowych do montażu i obróbki filmów nie jest tak trudną sprawą. Zanim zaczniesz się zastanawiać, jak nakręcić film i czym go nakręcić, przemyśl najpierw, jaki gatunek filmu Cię interesuje. Może jest jakiś poruszający temat, który od zawsze zajmuje Twoją głowę? Gatunek, który wybierzesz sam podpowie Ci sposób, jak zrobić film. Dokumenty czy horrory lubią ujęcia kręcone z ręki. Melodramat będzie obfitował w wiele powolnych i statycznych zbliżeń.

Jak już wybierzesz gatunek, obmyśl konwencję. Czy w Twoim filmie potrzebny będzie narrator komentujący na bieżąco świat przedstawiony? A może film będzie oparty na dialogach napisanych przez Ciebie? A może będzie miał charakter spontaniczny i będziesz nagrywać rzeczywiste wydarzenia? Pomyśl też o wykorzystaniu w filmie zrobionych przez Ciebie zdjęć – mogą wzbogacić treść filmu, zwłaszcza dokumentalnego.

Jak chcesz nakręcić film, musisz napisać scenariusz – zwłaszcza jeśli mają się w nim znaleźć dialogi wypowiadane przez aktorów. Tworzenie filmu dokumentalnego nie będzie od Ciebie wymagało bardzo szczegółowego scenariusza, choć konieczne będzie przygotowanie szczegółowego planu problemowego. W obu przypadkach musisz określić czas i miejsce kręcenia poszczególnych scen oraz obecność w nich konkretnych bohaterów. Następnie zaplanuj, jak powinny wyglądać ujęcia.

Po opracowaniu scenariusza przychodzi czas na dobór obsady aktorskiej. Jeśli kręcisz film dokumentalny – musisz znaleźć bohaterów, których film będzie dotyczył. Ten problem wcale nie będzie mniejszy, jeśli z bohaterów uczynisz zwierzęta lub rośliny. Teraz możesz poszukać lokalizacji, w której/ których nakręcisz swoje wiekopomne dzieło.

Kiedy scenariusz jest gotowy, obsada skompletowana, a lokalizacje wybrane, pora pomyśleć o aspektach technicznych. Jak zrobić film w pomieszczeniach zamkniętych, a jak na otwartej przestrzeni? Jakiego światła użyć? Czy potrzebny będzie statyw? Dodatkowe mikrofony? Jak chcesz zrobić dobry film, musisz rozważyć wszystkie powyższe kwestie.

Jeśli masz już wszystko przemyślane, możesz zacząć kręcić film, a po zakończeniu dni zdjęciowych – poddać go obróbce i montażowi. Nie bój się wycinać nudnych scen, dłużyzn, dbaj o to, aby akcja była wartka i interesująca. Ciekawym zabiegiem jest umieszczanie kilku ujęć na jednym ekranie równocześnie – dzięki temu akcja staje się intrygująca i bardziej dynamiczna.

Po montażu przychodzi czas na dogranie ścieżki dźwiękowej (czym jest film bez muzyki?) oraz plansz z napisami początkowymi i końcowymi (kto powiedział, że tytuł musi być na początku filmu?). Jeszcze tylko trailer, premiera i publikacja dzieła, a być może na honorowej półce w Twoim domu niedługo stanie Oscar.