zdjęcia
15 grudnia 2011

Kategoria:
Rozrywka

Jak zrobić dobre zdjęcia?

W życiu istnieje wiele chwil, które chcielibyśmy zatrzymać na zawsze – wrażenia z podróży do egzotycznego kraju, ważne uroczystości, szalone imprezy czy niedzielne spacery po lesie. Dzięki możliwości robienia zdjęć możemy łatwiej wspominać te chwile. Tylko jak zrobić ładne zdjęcie? Robienie zdjęć to sztuka, ale na szczęście można się jej nauczyć. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić dobre zdjęcie, przeczytaj nasz krótki poradnik. Podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę i czego unikać podczas robienia zdjęć.

Pewnie myślisz, że dobre zdjęcia można zrobić tylko super drogim aparatem – najlepiej lustrzanką cyfrową. Owszem, trudno się nie zgodzić, że droższy sprzęt fotograficzny ma zazwyczaj lepsze parametry i daje zdjęcia lepszej jakości, ale wykonanie udanej fotografii nie zawsze od niego zależy. Dużo ważniejsza jest Twoja wrażliwość na otoczenie i spostrzegawczość, zmysł obserwacji.

Robienie zdjęć to bardzo osobista, często wręcz intymna czynność. Dlatego pierwsza rada dotycząca tego, jak zrobić ładne zdjęcie, brzmi: fotografuj zgodnie ze swoją wyobraźnią i sercem. Żadne zdjęcie nie będzie piękne, jeśli nie będzie w nim cząstki Ciebie. Spróbuj wyrobić sobie własny, niepowtarzalny styl robienia zdjęć i nie próbuj kopiować innych fotografów. Kolejna złota zasada w kwestii, jak zrobić dobre zdjęcie, to: miej aparat zawsze przy sobie! Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale wiele ciekawych i niezwykłych rzeczy dzieje się tuż obok Ciebie – wystarczy, że zaczniesz uważniej się rozglądać, a na pewno dostrzeżesz coś, co przyciągnie Twoją uwagę. Następna zasada dotyczy kwestii technicznych – jak chcesz zrobić ładne zdjęcie, musisz odpowiednio je wykadrować. Nie bój się przy tym kombinować, poszukuj niekonwencjonalnych rozwiązań – w fotografii najgorsza jest sztampa.

Jeszcze kilka słów w kwestii rutyny. Przyzwyczailiśmy się, że to obiekty o wyjątkowej urodzie są najlepszym tematem fotografii. Pora zmienić przyzwyczajenia! Czasem warto jest sfotografować coś brzydkiego – zwłaszcza jeśli jesteśmy w innym kraju. To często te brzydkie miejsca czy brzydcy ludzie więcej mówią o atmosferze i kulturze jakiegoś państwa czy regionu niż wychuchane i wyczyszczone popularne deptaki czy operowe budynki.

Fotografia stwarza dużą przestrzeń do eksperymentowania. Obok tradycyjnych zdjęć dwuwymiarowych, możesz także rozważyć robienie zdjęć trójwymiarowych. Jak zrobić zdjęcie 3d? Jeśli dysponujesz sporym budżetem możesz kupić aparat cyfrowy, który pozwoli Ci na wykonanie takiego zdjęcia. Jeśli nie – też nie ma większego problemu – zdjęcia 2d można przerobić na 3d albo w którymś z popularnych programów komputerowych dedykowanych obróbce zdjęć. Możesz też wykonać zdjęcie trójwymiarowe z dwóch zdjęć dwuwymiarowych. Instrukcje, jak zrobić zdjęcie 3d z 2d znajdziesz na wielu stronach internetowych. Amatorzy fotografii zamieszczają tam własne zdjęcia i filmiki instruktażowe, z pomocą których na pewno uda Ci się zrobić własną, niepowtarzalną fotografię trójwymiarową.