wesele
5 października 2011

Kategoria:
Rozrywka

Jak zorganizować wesele?

W życiu wielu par nadchodzi moment, gdy decydują się one na zawarcie związku małżeńskiego. Większość ludzi planujących wzięcie ślubu chce, aby ten dzień był wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju – po prostu taki, żeby zapamiętali go na całe życie. A czym byłby ślub bez bliskich, uczestniczących w tym wielkim wydarzeniu? Jak uhonorować i podjąć gości? Jakie atrakcje wymyślić? Co zrobić, aby ślub i wesele nie okazały się klapą? Te pytania zadaje sobie wiele par.

Zanim zastanowimy się, jak zorganizować ślub i jak zorganizować wesele, pomyślmy najpierw o swoich oczekiwaniach wobec tego dnia. Wiele par popełnia błąd, organizując ślub i wesele nie w oparciu o swoje potrzeby i preferencje, ale w oparciu o oczekiwania rodziny (zwłaszcza jej starszej części). Pogoń za zaspokojeniem upodobań rodziny często kończy się frustracją przyszłej pary młodej i nie pozwala w pełni czerpać radości z tego wielkiego i jednego z najważniejszych świąt w życiu człowieka. Dlatego kochani młodzi pamiętajcie – ten dzień jest dla Was! Jeśli Wy będziecie się czuć dobrze, to Wasi goście też będą się tak czuć. Chcecie zorganizować wesele w stylu Bollywood? Nie krępujcie się i nie oglądajcie na innych – przecież nikt Wam potem nie zwróci tego dnia. Teraz możecie przejść do planowania.

Po pierwsze: konwencja. Wymyślcie ją, zróbcie burzę mózgów. Przecież ślub i wesele, to nie tylko kościół czy Urząd Stanu Cywilnego i sala weselna. Dlatego zastanawiając się, jak zorganizować ślub i jak zorganizować następujące po nim wesele, wymyślcie najpierw jego konwencję – tradycyjną lub wystrzałową. Może w stylu retro? A może bardzo nowoczesne? Wszystko w Waszych rękach (i głowach).

Po drugie: czas. W Polsce za miesiące szczęśliwe dla zawarcia małżeństwa uznaje się te, które mają w swojej nazwie literę „r”. Urzędy, kościoły i sale weselne są wtedy oblegane, a ceny usług (zwłaszcza tych ostatnich) idą w górę. Dlatego zostawcie zabobony i zorganizujcie wesele wtedy, kiedy Wam będzie najwygodniej (i przy okazji najtaniej).

Po trzecie: gdzie zorganizować wesele? Kiedy już wiecie, w jakiej konwencji ma odbyć się wesele, poszukajcie miejsca. Jeśli wesele ma być w stylu wiejskim, poszukajcie restauracji czy domu weselnego nawiązującego wystrojem do chłopskiej tradycji. Jeśli ma to być konwencja koktajlowa – poszukajcie eleganckiej sali hotelowej. A może sami dysponujecie wspaniałym miejscem, w którym można zorganizować wesele? Na przykład pięknym ogrodem? Miejsce, gdzie odbędzie się wesele musi jednak spełniać podstawowe warunki sanitarne – dysponować kuchnią, toaletą, mieć bieżącą wodę i prąd.

Po czwarte: scenariusz imprezy. Właściwe rozplanowanie posiłków i atrakcji to klucz do dobrej zabawy gości. Dlatego bardzo dokładnie (i rozsądnie) zaplanujcie przebieg wieczoru. Zastanówcie się, kto może być potrzebny na Waszym weselu? Kto ma organizować zabawę w trakcie, kierować jej przebiegiem? Wodzirej czy DJ? A może Wy sami chcielibyście wcielić się w rolę konferansjerów lub ktoś z najbliższych przejawia takie talenty? Pamiętajcie, aby program imprezy nie był ani zbyt upakowany atrakcjami (żeby goście mogli mieć czas na odpoczynek, swobodną rozmowę), ani zbyt nudny (goście albo mocno upiją się z nudów, albo zaczną wcześnie opuszczać wesele).

Po piąte: pomoc. Jeśli nie jesteście pewni, jak zorganizować wesele, skorzystajcie z usług profesjonalnej firmy trudniącej się organizacją tego typu imprez. Śmiało korzystajcie z ich doświadczenia, a także z doświadczeń znajomych par. Dzięki temu unikniecie wielu wpadek i zaoszczędzicie sobie stresu.