gry planszowe
20 grudnia 2021

Kategoria:
Rozrywka

Jak wygląda produkcja gier planszowych?

Gry planszowe cieszą się rosnącą popularnością. Pozwalają one na zagospodarowanie czasu spędzanego ze znajomymi. Niektóre osoby decydują się na projektowanie własnych planszówek. W celu realizacji takiego projektu konieczne okazuje się podjęcie współpracy z odpowiednią firmą. Jak przebiega proces produkcji gier planszowych? Co wykorzystuje się do ich stworzenia i o czym warto pamiętać?

Jak produkuje się planszówki? 

Do produkcji planszówek wykorzystuje się różne materiały. Zdecydowanie najpopularniejszy jest karton, z którego można przygotować planszę. Pionki najczęściej powstają z wykorzystaniem tworzyw sztucznych lub drewna. Wybór odpowiednich surowców nie jest jednak wszystkim. Konieczne okazuje się bowiem stworzenie kompletnego projektu, obejmującego dokładną fabułę i zasady gry.

Z tego powodu na samym początku opracowuje się projekt. Powinien mieć on formę graficzną, ale niezbędne okazuje się również zadbanie o takie szczegóły, jak grupa docelowa, fabuła czy bohaterowie. Gdy wiesz już, na czym dokładnie będzie polegać gra planszowa, można przystąpić do tworzenia prototypów z kartonu. Dopiero po dopięciu tych kwestii graficy zajmują się realizowaniem ostatecznego projektu graficznego. To bardzo złożony proces, w trakcie którego klient zgłasza wiele poprawek i dostosowuje wygląd gry do własnej wizji.

Realizacja gier planszowych 

Gdy projekt jest gotowy zarówno pod względem merytorycznym, jak i graficznym, można przystąpić do jego realizacji. To właśnie wtedy stosuje się odpowiednie surowce i metody. Plansze zwykle są bardzo kolorowe, dlatego konieczne okazuje się wykorzystanie właściwych technik druku. Powinien on cechować się wysoką jakością, by wszystkie szczegóły były doskonale widoczne. Drukowaniem różnego rodzaju motywów na kartonie zajmują się takie firmy, jak m.in. Media Gold z Krakowa.

Na każdym etapie produkcji gier planszowych warto jednak dbać o detale. Klient może ingerować w projekt w dowolnym zakresie, korzystając z sugestii specjalistów. Dzięki temu gra jest zgodna z jego wymaganiami, zarówno pod względem samych zasad i fabuły, jak i oprawy graficznej czy jakości wykonania. Takie produkty cieszą się popularnością również wśród właścicieli firm, ponieważ mogą być ciekawym gadżetem reklamowym. Wówczas produkuje się je w nieco większych nakładach, dlatego poszczególne egzemplarze są tańsze.