Plac zabaw dla dzieci
29 listopada 2020

Kategoria:
Rozrywka

Jak urządzić plac zabaw? Porady i wskazówki

Plac zabaw to miejsce, którym wielu osobom nieodłącznie kojarzy się z beztroskim dzieciństwem. Kto z  nas nie spędzał długich godzin na budowaniu zamków z piasku, huśtaniu się na huśtawce czy przechodzeniu przez tory przeszkód? Urządzenie placu zabaw wymaga jednak pomyślenia o kilku istotnych kwestiach. O czym warto pamiętać podczas organizowania takiej przestrzeni?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Miejsce, w którym ma znaleźć się plac zabaw, powinno być przede wszystkim bezpieczne. Z tego powodu odpadają przestrzenie znajdujące się bardzo blisko ulicy oraz wszelkiego rodzaju nieogrodzone tereny w ruchliwej okolicy. Właściwie zlokalizowany plac zabaw musi być oddzielony od głównej drogi szerokim pasem zieleni lub budynkami. W innym przypadku istnieje ryzyko, że podczas zabawy piłka wypadnie poza ogrodzony obszar i trafi na ulicę.

Bezpieczeństwo dotyczy również wyboru atrakcji typowych dla placów zabaw. Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie z ostrych krawędzi, wysokich, niezabezpieczonych konstrukcji i innych rozwiązań, które mogłyby przyczynić się do potencjalnego wypadku. Warto zainwestować również w kosze na śmieci ograniczające liczbę butelek i innych przedmiotów rozrzuconych po terenie placu zabaw.

Inwestycja w odpowiednie atrakcje

Czym jest plac zabaw bez piaskownicy, zjeżdżalni czy huśtawki? Im więcej podobnych atrakcji, tym lepszy odbiór terenu przez najmłodszych użytkowników. Obecnie na rynku znaleźć można wiele ciekawych propozycji łączących w sobie kilka konstrukcji jednocześnie. Szczególną popularnością cieszą się zjeżdżalnie z drabinkami, tunelami i ściankami do wspinaczki. Czasami takie atrakcje obejmują również huśtawki dla jednej lub kilku osób.

Obecnie projektowanie placu zabaw staje się banalnie proste. Istnieją bowiem liczne firmy, takie jak Mała Architektura, które zajmują się zagospodarowaniem podobnych terenów w sposób bezpieczny i funkcjonalny. Dzięki nim znika konieczność samodzielnego planowania placów zabaw, co wpływa na zwiększenie atrakcyjności takich miejsc.

Miejsce dla dorosłych

Małe dzieci odwiedzają plac zabaw w towarzystwie dorosłych, dlatego obowiązkowym wyposażeniem takich miejsc są ławki i inne przestrzenie pozwalające na przyjemne spędzenie czasu w oczekiwaniu na powrót do domu. Dobrym pomysłem jest zaaranżowanie terenu w taki sposób, by rodzice mogli odpoczywać, nie tracąc swoich podopiecznych z oczu. W tym celu sprawdzą się ławki i stoliki ustawione przodem do atrakcji umieszczonych na placu zabaw. Warto pomyśleć także o zacienieniu takich miejsc poprzez umieszczenie parasolek lub posadzenie drzew.