układanie klocków
28 grudnia 2021

Kategoria:
Rozrywka

Jak układanie klocków wpływa na rozwój dziecka?

Gry i codzienne zabawy są niezwykle istotnym elementem w życiu każdego dziecka, a także wywierają duży wpływ na jego prawidłowy rozwój. Jest to bowiem skomplikowany proces, który można wzmacniać, stymulując poszczególne jego obszary, np. za pomocą układania z maluchami klocków. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się, w jaki sposób zabawa klockami nie tylko bawi, ale jednocześnie wspomaga rozwój wielu umiejętności u dziecka.

Wpływ układania klocków na rozwój dziecka

Każde dziecko rozwija się swoim tempem, jednak istnieją pewne sposoby, które mogą odpowiednio stymulować rozwój umiejętności poznawczych, motorycznych, językowych czy społecznych malucha. Najlepiej oczywiście osiągać to poprzez zabawę, a układanie klocków jest jedną z najlepszych metod. Klocki to zabawki, które mogą być przeznaczone nawet dla najmłodszych, rocznych czy dwuletnich dzieci.

Zabawa nimi polega na tworzeniu rozmaitych budowli, co niezwykle pobudza wyobraźnię oraz kreatywność. Klocki konstrukcyjne przeznaczone dla nieco starszych dzieci pozwalają budować bardziej skomplikowane konstrukcje, a także ćwiczą skupienie i precyzję. Najmłodsze dzieci zaś za pomocą klocków mogą uczyć się rozróżniania kształtów i kolorów oraz zliczania elementów.

Rozwój intelektualny i ćwiczenie koordynacji

Konstruowanie rozmaitych form z klocków w dużej mierze wpływa również na umiejętność logicznego myślenia. Maluchy analizują swoje konstrukcje, sprawdzają, w którym miejscu można postawić kolejny klocek i dopasowują je w taki sposób, by nie zburzyć całości. Układanie klocków zapewnia jednak nie tylko rozwój intelektualny. Rewelacyjnie wpływa także na sprawność manualną oraz koordynację wzrokowo-ruchową u najmłodszych. Dzieci ćwiczą w ten sposób swoją precyzję, ustawiając elementy w odpowiednich miejscach oraz pilnując, by cała budowla się nie zawaliła.

Jakie istnieją rodzaje klocków do układania?

Renomowane sklepy z zabawkami, takie jak internetowy sklep Kraina Misia Krzysia zapewniają dostęp do szerokiego wyboru klocków. Wśród nich znajdziesz:

  • klocki drewniane dla najmłodszych dzieci,
  • klocki Lego, Playmobil, Cobi czy Trefl Brick Trick
  • klocki konstrukcyjne,
  • klocki gumowe,
  • klocki magnetyczne.

To tylko kilka przykładów, które znajdują się w dostępnym asortymencie. Spośród nich z łatwością wybierzesz zestawy, które będą odpowiednie do wieku oraz zainteresowań Twojej pociechy. Dzięki klockom zapewnisz dziecku wielogodzinną, kreatywną zabawę połączoną z ogromnym wsparciem jego rozwoju.