szycie
13 grudnia 2016

Kategoria:
Rozrywka

Jak to uszyć?

Szycie to rozwijające i dające mnóstwo satysfakcji hobby, które na dodatek nie wychodzi z mody od lat, a wręcz od wieków. Są też tacy, dla których staje się to czymś więcej niż hobby, bo zaczynają sobie na tym dorabiać, a niekiedy nawet i z tego utrzymywać – bo na krawców zawsze jest duże zapotrzebowanie. Jak rozpocząć przygodę z szyciem?

Ręcznie czy na maszynie?

Tak naprawdę pytanie sprowadza się do tego, kiedy ręcznie, a kiedy zacząć już na maszynie. Szycie ręczne jest dobre do drobnych napraw lub do wyszywania rzeczy, z którymi maszyna sobie nie poradzi. Aczkolwiek w znakomitej większości przypadków o wiele lepsze efekty osiągniemy właśnie na maszynie. Z drugiej strony, szycie na maszynie jest – zwłaszcza na początku – dość trudne i niebezpieczne; niektóre metalowe elementy maszyny są w stanie przeszyć palec, jeśli nie będzie się jej używało z odpowiednią ostrożnością. Nauka szycia na maszynie i pierwsze próby wymagają też sporo czasu i cierpliwości. Jednak jeśli nauczymy się chociaż podstaw szycia na maszynie, to da nam to nieprawdopodobną wręcz satysfakcję, a efekt będzie namacalny i widoczny. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy ta pasja pochłonie nas do tego stopnia, by kupować dobrą i zaawansowaną maszynę, możemy spróbować na maszynie kompaktowej. Nie kosztuje ona tyle, co duża, a pozwala uzyskać zadowalające efekty.

Tak krawiec kraje…

Mając sam sprzęt – choćby nie wiadomo, jak drogi – wiele nie zrobimy; potrzebna jest nam jeszcze wiedza i umiejętności. Na całe szczęście w naszym kręgu kulturowym szyć umie zdecydowana większość kobiet – przez całe dekady uczono tego w szkole na zajęciach praktyczno-technicznych w szkole, a sporo z nich interesowało się tym także po szkole. Szycie jest u nas też zajęciem, które uprawia się nie tyle z pasji, ile z potrzeby – bo do dziś nierzadko trudno jest znaleźć ubranie, które spełniałoby wymagania naszej wyobraźni albo które leżałoby na nas lepiej, niż to kupione w sklepie. Oczywiście nie są to jedyne powody – innym jest np. to, że można samemu uszyć ciuch, który będzie lepszej jakości za ułamek ceny nowego. Poza tym – kto raz poczuł satysfakcję z uszycia własnego ubrania, ten już zawsze będzie chciał szyć samemu. Współcześnie możliwości nauki są o wiele lepsze, ponieważ mamy Internet – a tam niezliczone ilości instrukcji, porad i materiałów do nauki.

…jak mu materii staje

Kiedy mamy już skompletowany sprzęt, możemy przystąpić do rozrysowania projektu i dobrania materiałów. Na początku materiały dobieramy nie tylko pod kątem tego, co chcemy uszyć, ale również pod kątem tego, jakie mamy umiejętności i staż – ponieważ niektóre materiały szyje się łatwo (np. standardowe tkaniny i dzianiny, skóry ekologiczne), a niektóre o wiele trudniej (np. skóry naturalne, sztywne lub grube tkaniny i niektóre materiały sztuczne). W zależności od projektu potrzebne nam też będą różne dodatki krawieckie – zamki, podszewki, klamry i inne. Spory wybór dobrych dodatków krawieckich oferuje na przykład firma MTK.