drewniane puzzle
17 października 2021

Kategoria:
Rozrywka

Jak sprawić, aby dziecko polubiło układanie puzzli?

Puzzle to zabawa uwielbiana od lat, która nie traci na swojej popularności. Oprócz tego, że układanki pozwalają się zrelaksować i odprężyć, niosą za sobą wiele korzyści dla rozwoju dziecka. Rozwijają jego zdolności manualne, uczą cierpliwości i budują ciekawość świata. Zazwyczaj niestety, maluchy niechętnie podchodzą do pierwszego starcia z puzzlami. Co zatem możemy zrobić, aby dziecko polubiło układanie puzzli? Podpowiadamy!

Jak wybrać puzzle, które spodobają się dziecku?

Aby zachęcić malucha do układanek, duże znaczenie ma ich odpowiedni wybór. Dziecko, które dopiero rozpoczyna przygodę z puzzlami, powinno zacząć od najprostszych wersji z niewielką ilością elementów. 50-elementowe puzzle będzie mu o wiele prościej ułożyć, a tym samym nie zniechęci się od razu, gdy coś mu nie wyjdzie. W rezultacie zabawa może spodobać się dziecku i może chcieć ją kontynuować.

Nie bez znaczenia pozostaje także motyw układanki. Idealnie, aby był on dopasowany do tego, co lubi maluch. W ofercie producenta drewnianych puzzli Puzzled znajdziemy fotopuzzle, czyli puzzle z własnym zdjęciem, które możemy wybrać w mniejszej wersji, przeznaczonej dla dzieci. Daje to szansę nadrukowania na nie ulubionej postaci z bajki, a nawet zdjęcia zwierzaka. Takie puzzle z pewnością maluch będzie chciał ułożyć jeszcze szybciej, a cała zabawa będzie dla niego ogromną frajdą.

Układaj puzzle wspólnie z dzieckiem

Podczas układania pierwszych puzzli powinniśmy towarzyszyć dziecku i bawić się wraz z nim. Będzie to dobra forma spędzenia wolnego czasu z bliskimi, a także dobry moment na zacieśnienie więzi rodzinnych. Maluch, widząc, że cała rodzina skupia się na zadaniu tak bardzo, jak on, będzie wiedzieć, że jest to ciekawa i fajna zabawa, która podoba się nawet dorosłym.

Warto również pomagać dziecku, dawać mu wskazówki i motywować go do poszukiwania elementów. Jeśli ma ono problem ze znalezieniem jakiejś części, możemy mu pomóc, ale nie odbierajmy mu całej radości z wyszukiwania i dopasowywania komponentów.

Chwal i motywuj

W czasie układanek powinniśmy nieustannie kibicować naszemu maluchowi, tak, aby wzmocnić jego motywację do dalszego działania. Kiedy uda mu się znaleźć jakiś element pochwalmy go i powiedzmy mu coś miłego.

Po ułożeniu drewnianych puzzli siądźmy razem z dzieckiem i obejrzyjmy stworzone przez niego dzieło. Poprośmy, żeby maluch przyjrzał się puzzlom i uświadommy go, że sam od A do Z ułożył cały obrazek. Widząc swoje dzieło, bez wątpienia będzie zadowolony z siebie i zobaczy, że potrafi samodzielnie dążyć do postawionych sobie celów.