12 stycznia 2021

Kategoria:
Rozrywka

Jak sklejać modele? Porady i wskazówki

Sklejanie modeli może być fascynującym hobby nie tylko dla chłopców. Wszelkiego rodzaju pojazdy i maszyny precyzyjnie odwzorowane w danej skali, które można samodzielnie skonstruować z drobnych elementów, cieszą starszych i młodszych. Aby jednak modelarstwo przynosiło więcej radości niż irytacji, warto zastosować kilka wskazówek, a przede wszystkim „zaopatrzyć się” w… dużą dozę cierpliwości.

Cierpliwość i dokładność

Modelarstwo to doskonały sposób, aby wypracować w sobie cechy takie jak dokładność, cierpliwość i spostrzegawczość. Tutaj nie ma miejsca na pośpiech, ponieważ nawet drobne przeoczenie może zadecydować o niezadowalającym efekcie końcowym. Brak precyzji cechuje szczególnie początkujących modelarzy, którzy chcą bardzo szybko cieszyć się ukończonym projektem. Szybkie tempo pracy jednak jest bardzo niewskazane – podkreśla pracownik firmy Scorpio Polska.

Jeśli rozpoczynasz pracę nad modelem latającym, pierwszym krokiem powinno być wyjęcie elementów z ramek oraz ich skrupulatne pogrupowanie. Warto dobrze obejrzeć każdą część, ponieważ czasem kilka z nich może być do siebie bardzo podobnych. Nie można także pominąć etapu delikatnego opiłowania elementów, by zniwelować ewentualne zadziory i wypustki.

Klejenie części modelu

Jeśli wszystkie elementy zostały przygotowane oraz przyporządkowane do miejsca, w którym się znajdą, najwyższa pora na klejenie. Tutaj także przyda się duża doza cierpliwości i precyzji. Zasada, którą wyznają modelarze z długim stażem, brzmi „trzy razy przymierz i raz sklej”. Nie ma w niej wcale przesady, ponieważ niedokładne przyklejenie elementu lub pomylenie go z inną, podobną częścią skutkuje koniecznością odrywania go na siłę, co może uszkodzić model.

Pamiętaj także, że jeśli części nie pasują do siebie idealnie, prawdopodobnie zaszła pomyłka i sklejasz niewłaściwe elementy. Zastanów się więc raz jeszcze czy na pewno dobrze je dobrałeś. Weź również pod uwagę, że aby klej zastygł, potrzeba trochę czasu. Zaopatrz się więc w gumki recepturki, które przytrzymają model podczas klejenia lub poproś o pomoc druga osobę.

Wybór właściwego kleju

Preparatów przeznaczonych do klejenia modeli jest wiele, a wybór odpowiedniego ma bardzo duże znaczenie. Przeważnie w jednym projekcie trzeba zastosować kilka różnych substancji, ponieważ elementy wykonane z danego tworzywa wymagają dobrania do nich kleju o odpowiednich właściwościach.

Wśród najbardziej popularnych klejów można wyróżnić preparat polistyrenowy, czyli typowy klej do modeli z plastiku. Podczas jego stosowania należy zachować ostrożność, ponieważ wydzielane opary są szkodliwe dla zdrowia. Zadbaj więc o właściwą wentylację pomieszczenia.