14 lutego 2019

Kategoria:
Rozrywka

Jak rozpocząć swoją przygodę z modelarstwem?

Modelarstwo to hobby, które mogło nieco skryć się w natłoku wielu innych sposobów spędzania wolnego czasu, ale wciąż ma licznych zwolenników. Ucząc cierpliwości, wytrwałości i precyzji, kształtuje charakter, pozwala oderwać się od codziennych problemów, a także daje po prostu mnóstwo satysfakcji. Jeśli chcielibyśmy spróbować swoich sił w tej niezwykłej pasji, może jednak pojawić się pytanie: od czego zacząć? Odpowiadamy na nie w poniższym artykule.

Świetną okazją do tego, aby rozpocząć przygodę z modelarstwem, jest wybranie się na poświęconą mu wystawę, konkurs czy targi, którym często towarzyszą warsztaty dla początkujących mające na celu rozbudzenie zainteresowania sklejaniem modeli. Można też tam spotkać pasjonatów, którzy chętnie udzielą odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Dobrym pomysłem jest ponadto zorientowanie się w ofercie domów kultury, gdzie czasem organizowane są właśnie zajęcia z modelarstwa.

Nie ma rzeczy niemożliwych

A co, jeśli w naszej miejscowości raczej nie ma co liczyć ani na podobny kurs, ani na wystawę? Nic straconego! W dobie Internetu nie musimy mieć blisko nawet do sklepu dla modelarzy. W pierwszy model oraz niezbędne akcesoria zaopatrzyć się możemy online, np. na stronie firmy SCORPIO-POLSKA. W razie ewentualnych wątpliwości (które jako aspirujący sklejacze wręcz powinniśmy mieć!) wystarczy przesłać maila z pytaniem i czekać na odpowiedź doświadczonego sprzedawcy. W sieci znajdziemy też mnóstwo filmików instruktażowych prezentujących rozmaite techniki modelarskie.

Jak wybrać pierwszy model

Przy wyborze konkretnego modelu na pewno warto kierować się dwoma podstawowymi czynnikami. Pierwszym jest poziom skomplikowania (przekładający się zwykle zresztą także na cenę na zasadzie „im drożej, tym trudniej”), który oczywiście nie powinien być zbyt wysoki, w przeciwnym razie raczej dość szybko się zniechęcimy. Drugim czynnikiem jest natomiast zgodność modelu z naszymi zainteresowaniami. Obecnie na rynku dostępnych jest tyle możliwości, że dla siebie znajdą coś i pasjonaci historii II wojny światowej, i miłośnicy kolei, wielbiciele wikingów czy fani „Gwiezdnych Wojen”.

Istotnych spraw jeszcze kilka

Na pierwszy ogień warto zdecydować się na model plastikowy. Te papierowe i tzw. multimedialne (elementy z żywic, metalu, drewna etc.) to nieco wyższa szkoła jazdy. Pamiętajmy też, że nawet najprostszy model powinien cechować się dobrą jakością, w przeciwnym razie jego części mogą okazać się źle spasowane i mimo najlepszych starań po prostu nie damy rady osiągnąć upragnionego efektu. Raczej nie warto więc kupować pierwszego lepszego pudełka z supermarketu, bo może to rodzić frustracje…

Akcesoria

Ciekawym rozwiązaniem jest nabycie gotowego zestawu (tzw. gift kit) zawierającego oprócz plastikowych elementów także pędzelek, klej i kilka farbek potrzebnych do pomalowania konkretnego modelu. Jeśli chcemy skompletować wyposażenie, kupując każdą rzecz oddzielnie, warto przygotować sobie wcześniej listę przydatnych narzędzi i akcesoriów, do których należą:

  • klej modelarski,
  • nożyk – na początek może być nawet taki do tapet,
  • pilnik – mały, metalowy, tzw. iglak (dostępny np. w sklepie budowlanym),
  • małe szczypce do drutu – posłużą do wycinania poszczególnych elementów z ramek,
  • pęsetka,
  • drobny pędzelek,
  • farby modelarskie (najlepiej akrylowe).

„Last, but not least”

Tym, w jaki sposób skleja się modele, nie będziemy się tutaj zajmować. W każdym przypadku może przebiegać to nieco inaczej, dlatego na koniec mamy już tylko jedną ważną uwagę: zawsze należy zacząć od dokładnego zapoznania się z instrukcją (często rysunkową) dołączoną do opakowania. Pomoże nam to lepiej zaplanować pracę, a także uniknąć wielu niepotrzebnych rozczarowań i błędów. Dopiero kiedy już wstępnie wiemy, jak ma przebiegać budowa modelu, możemy wyciąć poszczególne elementy i sklejać je lub malować zgodnie z kolejnymi punktami instrukcji.