Wyprawa na safari
18 marca 2022

Kategoria:
Rozrywka

Jak przygotować się do safari?

Wyprawa na safari to marzenie wielu osób – nie tylko doświadczonych podróżników, ale także miłośników przygód. Na taką niezapomnianą podróż często decydują się nawet rodziny z małymi dziećmi. Planujący taką wycieczkę powinni jednak pamiętać o konieczności odpowiedniego przygotowania się do niej. Warto dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda safari w Afryce oraz co koniecznie trzeba zrobić przed wyruszeniem w podróż.

Safari – zorganizowana wyprawa po afrykańskich bezdrożach

Na safari można wybrać się do różnych afrykańskich krajów (m. in. Kenii, Tanzanii, Namibii). Osoby uczestniczące w eskapadzie zorganizowanej przez taką firmę, jak Kiribati Club,  z reguły w trakcie całej wyprawy podróżują specjalnie oddanym do ich dyspozycji samochodem terenowym. Prowadzi go doświadczony kierowca, pełniący jednocześnie funkcję przewodnika. Turyści nocują w obozowiskach zlokalizowanych na terenie miejscowych parków narodowych. W zależności od indywidualnych potrzeb i preferencji można spać w zwykłym namiocie lub w drewnianym domku. Nie trzeba obawiać się o swoje bezpieczeństwo w trakcie noclegu. Obszar obozowiska w większości przypadków jest bowiem ogrodzony.

O czym należy pamiętać przed wyprawą na safari?

Wyjazdy na safari z reguły planuje się nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W pierwszej kolejności należy pamiętać o szczepieniach ochronnych przeciwko takim chorobom, jak dur brzuszny, błonica, tężec, polio, krztusiec oraz WZW typu A. Przy okazji warto zaopatrzyć się także w Międzynarodową Książeczkę Szczepień.

Obowiązkowym elementem wyposażenia turysty, który zdecydował się na zorganizowany wyjazd na safari jest odpowiednio wyposażona apteczka. Koniecznie powinny się w niej znaleźć leki na malarię i na przeziębienie (zalecany jest zwłaszcza paracetamol), elektrolity, tabletki na ból gardła oraz na problemy żołądkowe.

Na safari poza lornetkami i aparatami z teleobiektywem warto zabrać także zapasowe baterie lub akumulatory, jak również adaptery do gniazdek i latarki-czołówki. Należy mieć zawsze przy sobie pełen pakiet dokumentów (m. in. paszport, wiza, ubezpieczenie) w wersji oryginalnej oraz w kopiach (przechowywanych oddzielnie). Trzeba też zabrać żele do dezynfekcji rąk i kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Z odzieży najlepiej sprawdzą się lekkie długie spodnie lub spodenki, a także T-shirty i koszule z długim rękawem. Niezbędne jest wygodne obuwie (mogą to być sandały, klapki japonki albo adidasy), a także odpowiednio dobrane nakrycie głowy. Dobrze jest też mieć pod ręką lekką kurtkę.