przygotowanie psa do wystawy
1 października 2021

Kategoria:
Rozrywka

Jak przygotować psa na wystawę?

Co decyduje o sukcesie wystawowym psa? Okazuje się, że nie tylko uroda. Bardzo ważne jest przygotowanie psa do wystawy w taki sposób, by umiał się na niej zaprezentować. Dlatego polscy wystawcy coraz częściej idą śladem kolegów z Zachodu i Rosji, którzy już od dłuższego czasu korzystają z pomocy profesjonalnych handlerów. Na czym polega handling i o czym jeszcze trzeba pamiętać przed udziałem w wystawie?

Przygotowanie psa do wystawy, czyli handling

Wystawa psów rasowych to bardzo ważne wydarzenie w świecie kynologii. W pewnym sensie jest to konkurs piękności – psy oceniane są pod kątem wyglądu i zachowania. Dla hodowcy udział w wystawie to sposób na zdobycie uprawnień, a jednocześnie promocja działalności. Dla psa bardzo często jest to moment trudnej próby. Oczywiście nie chodzi tutaj lęk przed oceną sędziów, ale o stres wywołany przebywaniem w głośnym, zatłoczonym miejscu. Przygotowanie psa do wystawy z pomocą handlera służy nie tylko nauczeniu czworonoga współpracy na ringu, ale także – a może przede wszystkim – ma pomóc mu odnaleźć się w tych niecodziennych warunkach.

Podczas prezentacji na wystawie pies musi przyjąć i przez pewien czas utrzymać konkretną postawę, umożliwiającą sędziom ocenę jego budowy. Sędziowie dotykają różnych części ciała psa i oglądają jego zęby, a od czworonoga oczekuje się pełnej uległości. Bardzo ważna i zwykle mniej stresująca jest dla psa prezentacja chodu – chociaż i w tym momencie towarzyszy mu bardzo duży hałas. Handling polega na szkoleniu psa w taki sposób, by był w stanie wykonać wszystkie polecenia właściciela w niesprzyjających warunkach wystawowych. Pracę z handlerem i udział w wystawach warto zacząć jak najwcześniej. Im młodszy pies, tym łatwiejsza adaptacja do atmosfery wystaw. W Polsce handlingiem wciąż zajmuje się niewiele osób. Właściciele psów i hodowcy z Trójmiasta mogą w tym zakresie korzystać ze wsparcia trenerów z Zefirowego Wzgórza.

Grooming jako ważny element przygotowań psa do wystawy

Pies wystawowy musi być zadbany. Coś, co brzmi jak oczywistość, niestety wciąż zaskakuje niektórych wystawców. Tymczasem sędziowie mówią otwarcie, że czasem wyżej oceniają nico gorzej zbudowane, za to wypielęgnowane psy od tych, które mają doskonałe cechy rasy, ale są zaniedbane. O sierść, pazury, uszy i uzębienie psa trzeba dbać systematycznie, nie tylko na pewien czas przed wystawą. Regularne strzyżenie czy trymowanie pozwala utrzymać dobrą kondycję sierści i ułatwia modelowanie przed wystawą w taki sposób, by uwydatnić pożądane cechy rasy.