19 października 2019

Kategoria:
Rozrywka

Jak działają długopisy 3D?

Technologia druku przestrzennego, potocznie nazywana drukiem 3D, nie jest wbrew pozorom nowością, choć to właśnie dziś zyskuje na popularności. Ogromne zainteresowanie metodami tworzenia trójwymiarowych obiektów z tworzyw sztucznych doprowadziło do powstania pobocznej technologii, którą są tak zwane długopisy 3D. W jaki sposób działają te urządzenia i do czego możemy ich użyć?

Czym jest i jak działa długopis 3D?

Długopis 3D swoim kształtem bardzo przypomina zwykły długopis. Na kształcie jednak podobieństwa się kończą, bowiem metoda działania oraz zastosowanie tego urządzenia diametralnie różni się od możliwości zwykłego długopisu.

– Zacząć należy od tego, że długopis 3D pozwala, jak wskazuje już sama jego nazwa, na tworzenie trójwymiarowych obiektów – mówi przedstawiciel firmy Fis-KompJest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych tworzyw sztucznych w charakterze wkładu. Długopis podczas pracy rozgrzewa tworzywo do temperatury około 200 stopni Celsjusza, a następnie wypycha je przez dyszę o średnicy dziesiątych części milimetra. Naszym zadaniem jest takie manipulowanie długopisem, by z tworzywa powstała pożądana przez nas struktura – może to być dowolna rzecz, od prostych figur przestrzennych, przez miniaturki przedmiotów codziennego użytku, kończąc na rzeźbach własnego pomysłu. Po opuszczeniu dyszy tworzywo bardzo szybko stygnie, odzyskując zwartą konsystencję. Dzięki temu możemy bez przeszkód realizować nasze pomysły.

Rola wkładu

Długopisy 3D to rozbudowana kategoria produktów, różniących się między sobą parametrami pracy. Wiele osób skupia się na wyborze urządzenia, zapominając, że do uzyskania jak najlepszych efektów istotne jest dobranie również odpowiedniego wkładu. Do wyboru mamy dwa typy tworzyw:

  • ABS – topi się w temperaturze 230 stopni, dlatego powinniśmy upewnić się, czy nasz długopis jest w stanie ją osiągnąć. W zamian gwarantuje on większą wytrzymałość po zastygnięciu, dzięki czemu nasze projekty będą trwalsze.
  • PLA – mniej wytrzymałe tworzywo, które topi się jednak łatwiej, bo w temperaturze zaledwie 190 stopni. Jest tworzywem tańszym, ale powszechniej stosowanym

Oba typy tworzywa możemy kupić w różnych kolorach, co pozwoli nam stworzyć wielokolorowe konstrukcje.

Zastosowanie długopisów 3D

Długopisy 3D powszechnie kojarzone są jako zabawki, co jest dość niesprawiedliwe. Z ich pomocą możemy między innymi wykonywać wykończenia detali większych obiektów tworzonych z pomocą zwykłej drukarki 3D, a także wytwarzać całą masę drobnych przedmiotów ozdobnych (np. biżuterię). Długopis 3D z łatwością może również zastąpić pistolet do kleju i być użyty do naprawy uszkodzonych przedmiotów.