Czytanie bajek
6 grudnia 2019

Kategoria:
Rozrywka

Jak czytanie bajek wpływa na rozwój dziecka?

Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko odniosło w przyszłości sukces, zwłaszcza zawodowy. Rynek zalewa nas obecnie kosztownymi metodami wpierania rozwoju naszych pociech: kursami, warsztatami. Zapominamy jednak, że jest niedroga metoda wpierania rozwoju dziecka dostępna dla wszystkich, bez względu na status ekonomiczny. Wystarczy zaledwie 15 minut dziennie.

Dlaczego warto czytać dzieciom?

Miłośników książek do czytania przekonywać nie trzeba. Jest to bakcyl, którego łapie się we wczesnej młodości, a który nie odpuszcza do końca życia. Ale nie każdy tak ma i są tacy, którzy uważają, że jest tysiąc ciekawszych rzeczy, niż ślęczenie z nosem w książce.  Jednak bez względu na to, jakie są nasze ulubione sposoby spędzania wolnego czasu, ważne jest, by jego część przeznaczyć na czytanie dzieciom bajek. Dlaczego?

Badania pokazały, że istnieje związek pomiędzy regularnym czytaniem dzieciom bajek od 3 do 7 razy w tygodniu, a ich późniejszym rozwojem w zakresie umiejętności czytania i liczenia. Czytanie jest więc nie tylko źródłem radości dla dzieci, ale niesie też szereg dodatkowych korzyści – mówi specjalista z Bajkowierszowni.

Wśród dodatkowych korzyści warto wymienić:

  • szybszą naukę czytania w stosunku do dzieci, którym nie czytano,
  • większy zasób słów,
  • lepszą koncentrację,
  • lepiej rozwiniętą wyobraźnię, a więc i większą kreatywność,
  • rozwój inteligencji emocjonalnej – dziecko potrafi nazywać własne emocje i lepiej nad nimi panuje,
  • szybszą naukę akceptowanych i nieakceptowanych społecznie zachowań, ponieważ każda bajka może stanowić punkt wyjścia do rozmowy na temat zasad i powinności,
  • większą wiedzę na temat otaczającego dziecko świata.

Warto zauważyć, że bajki mogą też pełnić rolę terapeutyczną, pomagając dziecku oswoić się z trudnymi emocjonalnie wydarzeniami w życiu, takimi jak choroba, rozwód rodziców czy śmierć w rodzinie.

Jak czytanie bajek wpływa na zdolności poznawcze dziecka?

Dziecko, któremu rodzic czyta bajki dla dzieci przez 15 minut dziennie, w ciągu roku słyszy ponad milion słów napisanych ładnym, poprawnym językiem literackim. Takie doświadczenie musi pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka i, jak potwierdzają badania, wpływa na rozwój jego zdolności poznawczych. Pamiętajmy, że te nie są ustalone raz na zawsze, ale rozwijają się lepiej lub gorzej, w zależności od podjętych przez rodziców i szkoły starań. Obecnie wiadomo, że zalążków przyszłego sukcesu dziecka w edukacji można dopatrywać się już w okresie przedszkolnym. Jest to czas intensywnego rozwoju dziecka, a dzieci, którym rodzice czytają, wyprzedzają w kwestii rozwoju intelektualnego swoich rówieśników.

Wysoko rozwinięte zdolności poznawcze u małego dziecka zwiększają szanse na zdobycie w późniejszych latach wyższego wykształcenia, lepszej pracy, wyższych zarobków. Warto czytać dzieciom, choćby przez 15 minut dziennie!