fajerwerki
4 listopada 2016

Kategoria:
Rozrywka

Jak bezpiecznie użytkować fajerwerki?

Fajerwerki są bardzo dobrym sposobem na uświetnienie specjalnego wydarzenia, jakim może być np. koncert muzyczny, widowisko estradowe czy gala wręczania nagród. Co roku temat fajerwerków pojawia się również przy okazji nocy sylwestrowej. Sprzedaż tych produktów wzrasta wtedy niebywale, a policja w każdym mieście przypomina o zasadach ich użytkowania. Jak zatem bezpiecznie obchodzić się z fajerwerkami?

Fajerwerki jako podstawowy składnik nocy sylwestrowej

Rozwaga i rozsądek. To właśnie nimi należy kierować się podczas odpalania fajerwerków. Najczęstszą okazją są przełomy roku okraszane wspaniałymi widowiskami pirotechnicznymi. Każdy jednak w tę noc chciałby samemu uczcić nadchodzący nowy rok, dlatego wraz z najpotrzebniejszymi artykułami spożywczymi zachodzi potrzeba kupna różnego rodzaju petard, rakiet i wyrzutni. Nieodpowiednie ich użytkowanie może jednak skończyć się spędzeniem nocy na pogotowiu lub nawet na dłużej w szpitalu. Można jednak tego uniknąć przestrzegając kilka podstawowych zasad.

O czym należy pamiętać przy odpalaniu fajerwerków?

Przede wszystkim osoba kupująca i odpalająca jakiekolwiek materiały wybuchowe musi być dorosła, ponieważ za nieszczęśliwe wypadki oraz szkody wyrządzone przez niepełnoletnich odpowiadają ich rodzice lub opiekunowie. Sprzedawca zawsze ma prawo zażądać okazania dokumentu tożsamości podczas zakupu fajerwerków. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi karą ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2.

Wszelkie fajerwerki powinny być odpalane w górę w bezpiecznej odległości na terenie otwartym – w żadnym wypadku na balkonie, tarasie czy mieszkaniu. Petard nie należy rzucać ani odpalać w ręku. Zagraża to życiu również ludzi oraz zwierząt znajdujących się w pobliżu. Jeżeli zdarzy się, że materiał nie wybuchnie, lepiej do niego nie podchodzić i odczekać kilkanaście minut ze względu na ryzyko zadziałania z opóźnieniem.

Po tym czasie można go umieścić w wiadrze z wodą – pod żadnym pozorem nie odpalać ponownie – zwraca uwagę właściciel hurtowni fajerwerków PiroFan, która oferuje swoje produkty w sklepie stacjonarnym w Policach koło Szczecina oraz przez sklep internetowy.

Firma zajmuje się również organizacją pokazów sztucznych ogni na różnego rodzaju wydarzeniach.