tatry
12 grudnia 2019

Kategoria:
Rozrywka

Hotel ekologiczny, czyli jaki?
5 (100%) / 1 głosów

Hotel ekologiczny, czyli jaki?

Ekologia to dzisiaj nie tylko moda, to też świadomie wybierany styl życia. Staramy się ekologicznie jeść, mieszkać, a także podróżować. Ekoturystyka to połączenie wypoczynku na łonie natury, poznawania nowych miejsc i troski o środowisko. Wprost idealnym miejscem do uprawiania ekoturystyki w Polsce są Tatry – królestwo dzikiej przyrody, pełne malowniczych zakątków z bogatą bazą noclegową obejmującą również hotele ekologiczne.

Jak działają hotele ekologiczne?

Na czym właściwie polega idea ekologicznego hotelu? Tego typu obiekty prowadzą swoją działalność z dbałością o środowisko naturalne. Troska ta wyrażana jest w różnych aspektach działania hotelu ekologicznego: może to być ukierunkowanie oferty wypoczynkowej na kontakt z naturą, propagowanie postaw proekologicznych i korzystanie z technologii przyjaznych środowisku. W tego typu hotelach goście mogą liczyć na wypoczynek w ciszy i spokoju oraz korzystać z produktów i usług oferowanych przez lokalnych przedsiębiorców. Obiekty ekologiczne nie organizują imprez, które wiązałyby się z hałasem zakłócającym spokój w okolicy. Istotne znaczenie ma dla nich również wspieranie recyklingu poprzez segregację odpadów, a także korzystanie z kanalizacji należącej do gminy.

Hotel proekologiczny powinien jednak nie tylko nie szkodzić środowisku, ale też aktywnie działać na rzecz jego ochrony. – Przekonuje przedstawiciel Hotelu Eco Tatry w Kościelisku. – Bardzo ważna jest edukacja ekologiczna, budowa świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat bogactwa tatrzańskiej przyrody oraz konieczności jej ochrony. W tym celu podejmujemy różnego rodzaju inicjatywy i akcje, organizujemy np. prezentacje przyrodnicze oraz uczestniczymy w programach kształtujących postawy proekologiczne.

Energooszczędne technologie

Na postawę proekologiczną składa się szeroki wachlarz działań, poczynając od małych, codziennych wyborów, aż po długofalowe decyzje inwestycyjne. Te ostatnie dotyczą remontów i modernizacji, co ma szczególne znaczenie w przypadku tak rozbudowanych i prężnie działających obiektów jak hotele. Intensywne użytkowanie instalacji, zwłaszcza ogrzewania, wiąże się z dużym zapotrzebowaniem na energię, a nie da się ukryć, że to właśnie racjonalna gospodarka energetyczna ma istotne znaczenie w kontekście szeroko pojętej ochrony środowiska. Dlatego też ekologiczny hotel powinien stawiać na energooszczędne i przyjazne dla środowiska rozwiązania. Jeśli chodzi o materiały, to na uwagę zasługuje tu drewno, ale też np. wełna mineralna, czyli surowce stanowiące znakomitą izolację. Dobrą praktyką jest korzystanie z odnawialnych źródeł energii np. poprzez zastosowanie kolektorów słonecznych. Równie ważne jest stosowanie ekologicznych instalacji ogrzewania, w tym kotłów piątej klasy na biomasę. Ponadto ważna jest też troska o oszczędność energii poprzez nowoczesne technologie oświetleniowe, np. czujniki ruchu. Wszystko to sprawia, że hotel może być ekologiczny nie tylko z nazwy, ale realnie wspierać środowisko naturalne.