Zajęcia ruchowe dla seniora
21 stycznia 2021

Kategoria:
Rozrywka

Hobby idealne dla osób starszych

Nie tylko młodzi lubią przyjemnie spędzać wolny czas. Seniorzy też potrzebują rozrywek, dzięki którym zapomną o troskach życia codziennego i poprawią sobie nastrój. Jeśli osoba starsza każdego dnia realizuje się w swojej pasji, jest większe prawdopodobieństwo, że dłużej zachowa dobry stan fizyczny, ale też psychiczny. Jakie aktywności polecane są osobom starszym?

Kultura fizyczna

Słowo „sport” dla większości seniorów może kojarzyć się z latami młodości. Przeważnie osoby starsze nie biorą pod uwagę żadnej aktywności fizycznej, w związku z obawą przed ograniczeniami, które stawia im ich organizm. Ruch dla seniorów nie musi jednak być bardzo wymagający i obciążający. Wręcz przeciwnie, odpowiednio dobrana aktywność pozwala na utrzymanie dobrej kondycji i poprawę samopoczucia.

Opiekun z Domu Pogodnej Jesieni – domu seniora w Jadwininie mówi: Zajęcia ruchowe powinny stanowić codzienność seniorów, jeśli oczywiście nie ma zastrzeżeń ze strony lekarza. Takie formy ruchu jak spacery, nordic walking, joga, czy pływanie nie będą za bardzo obciążające dla osób w sile wieku, a pozytywnie wpłyną na kondycję, metabolizm i układ krążenia. Aktywność na świeżym powietrzu pozwala także na prawidłowe dotlenienie organizmu i sprzyja przyswajaniu witaminy D.

Książka przyjacielem

Okres emerytury to idealny czas na poszerzanie horyzontów dzięki literaturze. W wolnym czasie można nadrobić zaległości książkowe i przeczytać pozycje, po które nie miało się czasu sięgnąć pracując zawodowo. Do niektórych książek dojrzewa się z wiekiem, dlatego pozycja niezrozumiana w młodości, może dopiero w pewnym wieku okazać się sensowna i wartościowa.

Regularne czytanie wiąże się z szeregiem korzyści. Pozwala na zachowanie sprawności umysłu, wzbudza kreatywność i fantazję. Zagłębienie się w życie literackich bohaterów umożliwia chwilowe zapomnienie o swoich problemach i troskach. Czytanie książek to również idealna forma pogłębiania swojej wiedzy i gromadzenia informacji z różnych dziedzin życia.

Kolejnym pomysłem na hobby dla seniora mogą być gry zręcznościowe. Taka forma rozrywki gwarantuje dobrą zabawę w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych i jest świetnym pomysłem na relaks. Dzięki graniu w gry nie zatraca się sprawności umysłowej, ani zręcznościowej, co jest niezwykle ważne dla seniorów.

Surfowanie po przestworzach Internetu, chociaż może wydawać się niecodzienne, również przyniesie wiele korzyści dla seniorów. Zapoznawanie się z nowymi technologiami stanowi świetne ćwiczenie umysłu, a ponadto Internet stanowi źródło wiedzy i umożliwia kontakty z rodziną i znajomymi.