gra fabularna
26 listopada 2021

Kategoria:
Rozrywka

Historia gier fabularnych

Gry fabularne są doceniane przez miłośników spędzania wolnego czasu w pozytywny, ciekawy i rozwijający sposób. Taka forma rozrywki to gwarancja odpoczynku, niezapomnianych wrażeń, a także rozwoju cennych umiejętności. Popularność gier fabularnych nieustannie rośnie, jednak, czy zawsze tak było? Jaki tytuł zapoczątkował ich fenomen? Jak rozwinęły się w Polsce? Poznaj historię gier fabularnych.

Początki gier fabularnych

RPG, czyli gry fabularne umożliwiają przeżycie niezwykłych przygód i eksplorację fantastycznych światów w towarzystwie przyjaciół. Jedyne ograniczenie stanowi wyobraźnia uczestników zabawy. Coraz więcej osób chce spróbować swoich sił w tego rodzaju grach. Nic dziwnego, że ich popularność nieustannie rośnie. Od czego zaczął się fenomen gier fabularnych? Przełom nastąpił w 1974 roku, kiedy wydano jedną z najbardziej znanych gier RPG, czyli „Dungerons and Dragons”. Pozycja doczekała się licznych dodatków i rozszerzeń.

W latach 80. powstawało coraz więcej gier inspirowanych mitami oraz popkulturą. To właśnie wtedy ukazał się słynny horror „Zew Cthulhu”. W Polsce gry fabularne rozwijały się w zdecydowanie wolniejszym tempie. Poprzednikiem tej formy rozrywki były gry paragrafowe – książki umożliwiające podejmowanie konkretnych decyzji we wskazanych etapach. Przełom nastąpił w 1990 roku. Właśnie wtedy opublikowano grę „Oko Yrrhedesa” napisaną przez Andrzeja Sapkowskiego. Z czasem powstawały magazyny poświęcone grom fabularnym.

Rozwój gier fabularnych w Polsce

W 1993 roku powstało czasopismo „Magia i Miecz”. Na łamach pisma ukazały się „Kryształy Czasu”. Istotnym momentem było wydanie pierwszego podręcznika RPG o tytule „Warhammer” przez wydawnictwo MAG. Szerokie grono wielbicieli zyskał również podręcznik „Cyberpunk 2020”, czyli amerykańska gra postapokaliptyczna. W Polsce przedstawiona forma rozrywki rozwijała się znacznie wolniej niż na zachodzie. Współcześnie coraz więcej polskich firm, np. wydawnictwo gier fabularnych Stinger Press, wydaje słynne gry fabularne.

Eksperci oferują zakup najpopularniejszych gier fabularnych w atrakcyjnej cenie. Wśród dostępnych tytułów można wyróżnić m.in. „Ostrza w mroku”. Gra pozwala wcielić się w rolę sprytnego przestępcy. Inną propozycją jest „Czarny kod” – szczególnie ceniona przez wielbicieli historii rozgrywających się w postapokaliptycznym świecie. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej fascynujących gier fabularnych, które są świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu i zacieśnienie więzi z rodziną lub przyjaciółmi.