gra planszowa
18 stycznia 2020

Kategoria:
Rozrywka

Gry planszowe jako alternatywa dla gier komputerowych

Plansza, zestaw pionków i kostki – a dookoła tego wszystkiego grupa graczy, z niecierpliwością oczekujących co stanie się dalej. Tak właśnie coraz więcej osób wyobraża sobie dobrze spędzony wieczór w gronie najbliższych przyjaciół. Gry planszowe, jeszcze niedawno utożsamiane z rozrywką dla najmłodszych, dziś dostarczają rozrywki również dorosłym. Oto kilka powodów, dla których są one dobrą alternatywą dla gier komputerowych.

Pogłębianie relacji

Gry planszowe to przede wszystkim rozrywka grupowa – znakomita większość tytułów przeznaczona jest dla co najmniej 3 graczy, ale nawet te, w które można grać we dwójkę nabierają kolorytu dopiero wtedy, gdy zasiądzie do nich większe grono. Właśnie z tego powodu gry planszowe są idealnym sposobem na pogłębianie znajomości – wspólna rozgrywka skłania do interakcji, prowokuje zabawne sytuacje oraz dostarcza mnóstwa emocji. Stali gracze doskonale zdają sobie sprawę z tej mocy planszówek, stąd też chętnie biorą udział w eventach poświęconych tej tematyce, podczas których można rozpocząć partyjkę w ulubiony tytuł z zupełnie obcymi ludźmi.

Zabawa bez prądu i bez internetu

Kolejnym ważnym atutem planszówek jest to, że możemy w nie grać właściwie wszędzie – zarówno przy stole w domu, jak i na kocu rozłożonymi na trawniku w parku.

– Nie ogranicza nas ani dostępność do elektryczności czy internetu, nie musimy również posiadać drogiego sprzętu elektronicznego o wymaganych parametrach technicznych – mówi przedstawiciel firmy MediagoldWystarczy kawałek w miarę równej powierzchni, by rozłożyć planszę. Nie potrzebujemy nawet elektrycznego oświetlenia – przy niektórych tytułach wręcz wskazane jest klimatyczne światło świec.

Trening dla szarych komórek

Mimo, że w znacznej większości tytułów kluczowym elementem rozgrywki jest rzut kośćmi, to nie zawsze jesteśmy skazani na to, co da nam los – równie istotne jest to, jakie decyzje podejmujemy. To sprawia, że wiele spośród planszówek to doskonały trening koncentracji, logicznego myślenia, planowania strategii. Dzięki temu są one zdecydowanie bardziej rozwijające, szczególnie dla młodych umysłów, niż gry komputerowe, opierające się w wielu przypadkach na dobrym opanowaniu sterowania.

Zabawa dla starych i młodych

Przez lata planszówki traktowane były jako zabawa dla dzieci – dorośli grali w nie jedynie ze swoimi pociechami. Dziś ten trend się odwrócił. Dlaczego? Powód jest banalnie prosty – dzieci lat 80-tych i 90-tych, które wychowały się na planszówkach to obecnie dorośli ludzie, którzy wciąż pielęgnują swoje hobby, a przy tym mają coraz większe wymagania co do wykonania gier i ich mechaniki. Z tego powodu rynek bardzo dynamicznie się rozwija – każdego roku pojawiają się na nim nowe tytuły, która zadowolą gusta zarówno najmłodszych, jak i najstarszych graczy. To idealna zabawa łącząca całe pokolenia.