Mazury
19 stycznia 2012

Kategoria:
Rozrywka

Gdzie na Mazury?

Przyzwyczailiśmy się w ostatnich latach, że w poszukiwaniu wrażeń wyjeżdżamy w najbardziej odległe zakątki – byle dalej od Polski. Czasem warto jednak odkryć na nowo uroki naszego kraju. Polska też potrafi być egzotyczna i fascynująca – wystarczy tylko wiedzieć, dokąd pojechać. Wschód Polski, a zwłaszcza Mazury to jeden z najdzikszych i wbrew pozorom najmniej odkrytych zakątków kraju. Mazury to nie tylko lasy i jeziora – to także odrębna kultura i kawał historii. To miejsce, gdzie łączyły się wpływy Rosji i Prus – dlatego obok klasycznej zabudowy pruskiej możemy tez odnaleźć cerkwie prawosławne. Gdzie na Mazury? W jakie miejsca się wybrać, żeby przeżyć niezapomniane chwile?

Tradycyjnie Mazury, a zwłaszcza Kraina Wielkich Jezior, kojarzą się ze spokojnym żeglowaniem. Jednak żeglowanie to nie jedyna aktywność na wodzie, jaką można podjąć podczas pobytu w tym regionie. Mazury to także wspaniałe miejsce na urządzenie spływu kajakowego. Nawet nie wiecie, jak przyjemnie jest spływać Czarną Hańczą – małą rzeczką, która przepływa przez Puszczę Augustowską. Nie bez kozery jest to jedna z najpopularniejszych tras spływów kajakowych – łączy w sobie i walor przygody, i walor estetyczny – podziwianie niemal nienaruszonej przyrody i zabytkowego Kanału Augustowskiego sprawia ogromną przyjemność. Na szlaku tym wciąż można spotkać zwierzęta leśne oraz poczuć niepowtarzalny smak jagodzianki wypieczonej przez leciwą babinkę. Przy tym pływanie kajakiem nie wymaga posiadania zbyt wielu umiejętności – wystarczy odrobina silnej woli i umiarkowana kondycja fizyczna.

Miejsc, gdzie można pojechać na Mazury jest wiele – można na przykład wybrać się nad któreś z jezior, których na Mazurach przecież nie brakuje. Gdzie nad jezioro? Wybór będzie zależał od tego, co właściwie chcielibyście robić. Jeśli chcecie poleniuchować na campingu, możecie się wybrać np. nad Jezioro Studzieniczne. Wzdłuż linii brzegowej jest wiele pól namiotowych, blisko też stąd do Augustowa – nie będziecie musieli zabierać ze sobą tony jedzenia. Jeśli zależy Wam na nauce żeglowania i nie wiecie, gdzie i nad które jezioro się wybrać, udajcie się do Krainy Wielkich Jezior – nad Śniardwy czy Mamry. Oczywiście jeśli celem Waszej wyprawy jest głównie żeglowanie, warto skorzystać z oferty zorganizowanego wyjazdu – nie będziecie sami musieli martwić się o wynajem jachtu (a o wolne miejsca w sezonie bardzo ciężko), w cenie będziecie mieli też instruktora żeglowania.

Jeśli nie macie ochoty na podejmowanie aktywności fizycznej i zastanawiacie się, gdzie pojechać na Mazury, żeby móc się swobodnie zrelaksować, wybierzcie któreś ze SPA. Infrastruktura turystyczna na Mazurach stale się rozwija, a hotele ze SPA trzymają najwyższe standardy jakości. Nieskrępowanej rozrywki szukajcie w Mikołajkach, Giżycku czy Mrągowie – które słynie z odbywającego się co roku festiwalu muzyki country.

Mazury to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Pojedźcie i przekonajcie się sami.