fajerwerki
19 stycznia 2012

Kategoria:
Rozrywka

Gdzie kupić fajerwerki?

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie świętowania nadejścia Nowego Roku bez sztucznych ogni. Niektórzy zdają się na pokazy organizowane przez miasto lub sąsiadów, niektórzy jednak mają ochotę na zorganizowanie własnego pokazu fajerwerków. Jeśli należysz do tych drugich, przeczytaj poniższy tekst. Zapoznasz się z kilkoma zasadami obsługi fajerwerków i dowiesz się, gdzie kupić fajerwerki.

Istnieje wiele miejsc, gdzie możesz kupić fajerwerki. Najtaniej kupisz fajerwerki w hipermarketach oraz w Internecie. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarkę hasło: fajerwerki sklep, a pojawi się lista miejsc, w których dostępne są fajerwerki. Sklep z fajerwerkami i innymi materiałami pirotechnicznymi może zaoferować Ci nie tylko pojedyncze rodzaje sztucznych ogni, ale także komplety fajerwerków. Za stosunkowo niską cenę można nabyć fajerwerki rozpryskujące się w różne kształty – kwiaty, gwiazdy, o różnych kolorach.

Jednym z popularnych miejsc (i postrzeganych jako najtańsze), gdzie można kupić fajerwerki, jest bazar. Oczywiście sztuczne ognie kupione na bazarze nie muszą być złej jakości, pod warunkiem że sprawdzimy, czy opakowania nie są uszkodzone lub zawilgocone. Ponadto, niezależnie od tego, w jakim miejscu kupujemy fajerwerki, należy bezwzględnie sprawdzić, czy są one szczelnie zapakowane, suche i czy opakowanie zawiera instrukcję użycia w języku polskim. Pamiętaj także, że fajerwerki o klasie trzeciej nie są przeznaczone do domowych pokazów – ich odpalaniem bezwzględnie powinni zajmować się profesjonaliści.

Podczas pokazu należy zadbać o bezpieczeństwo własne oraz innych uczestników. Po pierwsze: należy bezwzględnie trzymać się instrukcji użycia. To w niej znajdziesz wyjaśnienie, w jaki sposób odpalać lont, gdzie umieścić fajerwerek, jakie odległości od budynków i ludzi należy zachować. Jeśli będziesz trzymać się tych zaleceń, wszyscy bezpiecznie i w zadowoleniu obejrzą zorganizowany przez Ciebie pokaz. Po drugie: ostrożności nigdy dosyć. Jeśli fajerwerek nie odpala się po piętnastu minutach, nie podchodź do niego! Niewybuchy są bardzo niebezpieczne. Po trzecie: zachowanie bezpieczeństwa podczas odpalania to jedno, ale należy też zachować bezpieczeństwo po odpaleniu. Zasyp piaskiem pozostałości po odpalonych fajerwerkach – nigdy nie wiadomo, czy gdzieś w środku nie tlą się jakieś pozostałości.

Podczas pokazu zadbaj o prawidłową odległość od ludzi i zwierząt. Absolutnie niedopuszczalne jest odpalanie rac przy czyjejś głowie lub w bezpośredniej bliskości zwierzęcia. Możesz uszkodzić w ten sposób czyjś słuch lub spowodować poparzenie. Niektóre zwierzęta panicznie boją się huków i hałasów – możesz więc w ten sposób wystraszyć zwierzę na śmierć.
Wypadki z fajerwerkami to rzadko kwestia wad konstrukcyjnych sztucznych ogni. Większość z nich jest spowodowana ludzką głupotą lub brakiem zdrowego rozsądku. Jednym z najczęstszych powodów wypadków z fajerwerkami w roli głównej jest ich odpalanie po spożyciu alkoholu. Jeśli więc planujesz zorganizować pokaz sztucznych ogni, postaraj się również zrobić to na trzeźwo.