spławik żywcowy
7 czerwca 2021

Kategoria:
Rozrywka

Gdzie i kiedy najlepiej sprawdzają się spławiki żywcowe?

Spławiki żywcowe to akcesoria wędkarskie wykorzystywane do połowu ryb drapieżnych metodą „na żywca”, gdzie przynętą jest żywa ryba. To klasyczna metoda polowania, która wciąż ma wielu fanów. Rodzajów spławików żywcowych na rynku jest wiele. Z ich wyborem problem mogą mieć szczególnie początkujący, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wędkarstwem. Gdzie i kiedy szczególnie dobrze sprawdzi się ten typ spławika?

Czym charakteryzuje się metoda „na żywca”?

Metoda „na żywca” to jedna z technik wędkarskich wykorzystujących żywą przynętę. Poza przynętą na zestaw żywcowy składa się również wędzisko, kołowrotek, hak lub kotwica z przyponem, żyłka lub plecionka oraz odpowiedni spławik z obciążeniem.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta z firmy Expert, produkującej sprzęt wędkarski wysokiej jakości: Uzupełnieniem zestawu „na żywca” może być sygnalizator,  podbierak z siatką na złowione okazy, a także wypychacz lub szczypce do usuwania haczyka z pysku ryby. Metodą „na żywca” łowić można niemal wszystkie gatunki ryb drapieżnych żyjących w polskich wodach, w tym sandacze, sumy oraz szczupaki. Dla wielu wędkarzy polowanie na szczupaka metodą „na żywca” jest najłatwiejsze i przynosi najlepsze owoce w postaci złowionych ryb.

W jaki sposób właściwie dobrać spławik do polowania metodą „na żywca”?

Spławiki żywcowe znakomicie sprawdzają się podczas polowania na ryby drapieżne żyjące zarówno w wodach stojących, jak i płynących. Aby polowanie na drapieżniki metodą „na żywca” było skuteczne, należy zadbać o właściwy dobór spławika, który jest tak samo ważny, jak wybór wędziska, kołowrotka czy żyłki.

Najważniejszym parametrem spławika jest jego rozmiar, który dobierany jest do wielkości i wagi przynęty. Tą najczęściej jest mniejsza ryba żyjąca w akwenie, w którym odbywa się połów drapieżników. Wśród popularnych żywych przynęt wybieranych przez większość wędkarzy są płotki i karasie. Najpopularniejsza gramatura spławików tego typu to 10-20 g, jednak w sklepach wędkarskich można znaleźć modele nawet ponad stugramowe.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów spławików do połowu metodą „na żywca”. Warto wymienić, chociażby modele typu bombka z przetyczką, spławiki centralnie przelotowe czy z bocznym przelotem oraz z oczkiem na dolniku.  Co ważne, w większości dostępnych modeli spławików żywcowych istnieje możliwość zamontowania końcówki świecącej umożliwiającej polowanie na ryby także po zmroku. Jest to szczególne ułatwienie dla amatorów sumów, których aktywność znacząco wzrasta właśnie w nocy.

Bez odpowiednio dobranego modelu spławika polowanie na wymarzony okaz wybranego drapieżnika nie ma szans powodzenia.