folie opakowaniowe
6 czerwca 2016

Kategoria:
Rozrywka

Folie opakowaniowe. Zastosowanie i rodzaje przedmiotu

Właściwie wszystkie produkty dostępne w handlu na pewnym etapie podróży z fabryki do finalnego odbiorcy są pakowane. Nawet te towary, które ze względu na prostą budowę i dużą wytrzymałość mechaniczną w handlu detalicznym dostępne są bez jakichkolwiek zabezpieczeń (np. niektóre zabawki, przybory szkolne i biurowe, książki), trafiają do dystrybutora w opakowaniach zbiorczych.

Dobre opakowanie, niezależnie od rodzaju towaru, który ma chronić, musi spełniać kilka podstawowych kryteriów – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy Vipak. Opakowanie musi być przede wszystkim trwałe, aby spełniało swoje najważniejsze funkcje, a także odpowiednie dla rodzaju pakowanych towarów, przy czym ze względów bezpieczeństwa szczególnie istotny jest dobór opakowań dla produktów żywnościowych i substancji chemicznych. Niebagatelną rolę odgrywa oczywiście również koszt produkcji.

Możliwości opakowań foliowych

Wszędzie tam, gdzie można zastosować lekką i łatwą w produkcji folię, stanowi ona najlepszy rodzaj opakowania. Odpowiednio przygotowana folia charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i przetarcia. Jest też doskonałą barierą dla wilgoci, smaków i zapachów. Znaczna elastyczność tego materiału w połączeniu z transparentnością, pozwala na bardzo dużą precyzję w pakowaniu nawet dużych powierzchni i różnokształtnych ładunków.

Zastosowania opakowań foliowych

Wymienione wyżej cechy opakowań foliowych sprawiają, że stosuje się je niemal we wszystkich gałęziach przemysłu. Folia świetnie chroni żywność i produkty farmaceutyczne, ale też niektóre kosmetyki. Możliwość łatwego tworzenia opakowań zbiorowych za pomocą folii sprawiła, że materiał ten świetnie przyjął się na gruncie transportu i logistyki. Na szczególną uwagę zasługują tu 2 główne rodzaje folii opakowaniowych.

Folia typu stretch

Rozciągliwa, plastyczna, wytrzymała i niezwykle przyczepna – jest niezastąpiona podczas paletyzacji, pozwala na szybkie i pewne unieruchomienie towarów luźno ułożonych na paletach. W pakowaniu stretchem nie jest przeszkodą kształt ani rozmiar towarów, folia bez trudu zabezpieczy nawet przedmioty o ostrych krawędziach. Ponieważ jest przezroczysta, towar może być kontrolowany bez konieczności odpakowywania – mówi ekspert z przedsiębiorstwa Vipak.

Folia termokurczliwa

Wykonywana jest z bezpiecznych materiałów, które umożliwiają pakowanie produktów spożywczych i gwarantują brak jakichkolwiek reakcji z pożywieniem. Pakowanie z wykorzystaniem owijarek termicznych umożliwia przygotowanie ściśle przylegających opakowań zbiorczych nawet dla produktów o bardzo nieregularnych kształtach. Takie pakowanie to jeszcze lepsze unieruchomienie towaru, które umożliwia nawet piętrowe ustawianie produktów w transporcie.

Powyższe opracowanie wymienia tylko kilka najpopularniejszych zastosowań folii. Uniwersalny charakter tego rodzaju opakowania pozwala na stosowanie właściwie wszędzie i wciąż znajdowane są nowe możliwości wykorzystania lekkich i odpornych folii.