26 października 2019

Kategoria:
Rozrywka

Feeder jako metoda stosowana w wędkarstwie

We współczesnym wędkarstwie poszukuje się coraz bardziej efektywnych, alternatywnych metod poławiania ryb. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest dziś feeder. To metoda wykorzystywana do niedawna wyłącznie do łowienia karpi. Obecnie ma dużo szersze zastosowanie. Na czym ona polega i w jaki sprzęt należy się wyposażyć? Czy rzeczywiście warto ją wdrażać?

Definicja i cechy charakterystyczne metody

Feeder to metoda należąca do gruntowych. Oznacza to, że przynęta i zanęta utrzymywana jest przy gruncie. Zamiast drgającej szczytówki można zastosować bombki, zawieszane na żyłkę między przelotkami wędziska. Taka bombka, po pociągnięciu przynęty, unosi się lub opada.

Jak wyjaśnia specjalista ze sklepu wędkarskiego PolandFishing S.C.: „Ten sposób łowienia sprawdza się szczególnie na dużych rzekach, gdzie nurt jest na tyle silny, że bardzo trudne jest utrzymanie spławika”.

W tej metodzie wykorzystuje się wędziska specjalistyczne, których długość wynosi około 3-4 metrów (długość dobierana jest według indywidulanych upodobań wędkarza).

Jak łowi się metodą feeder?

Największą zaletą metody feeder jest to, że przynętę można utrzymywać w kupce zanęty. Aby osiągnąć największą efektywność, warto więc zakopać przynętę w zanęcie i nie przesuwać koszyczka tuż po zarzuceniu.

Dużą wagę ma także celne zarzucanie – chodzi o to, by nęcić jak najmniejszy obszar. Ryby skupiają się wówczas na niewielkim obszarze i to na nim rywalizują o pokarm (przynętę). Ważne jest także to, by często przerzucać zestaw w celu donęcenia.

Jaki sprzęt do metody feeder?

Do tej metody wędkowania należy stosować specjalnie dostosowany sprzęt. Podstawą będzie koszyczek zanętowy, którego obciążenie jest ulokowane na spodzie. Dzięki temu element zawsze opada spodem ku dołowi, a zanęta z zakopaną w niej przynętą zawsze są widoczne. Dla większej wygody rekomenduje się zakup koszyczka z foremką.

Równie istotny jest przypon. To krótki (na około 10 cm) element wykonany z fluorocarbonu. Alternatywą dla fluorocabonu jest miękka plecionka.

W metodzie feeder odpowiednio dopasowany do wielkości przynęty haczyk musi być zawiązany węzłem bez węzła. W ten sposób żyłka wychodzi przez oczko od tyłu do przodu. Do haczyka warto dowiązywać gumkę do pelletu lub włos z cienkiej plecionki.

Idealnie dobrana żyłka główna powinna mieć grubość od 0,20 do 0,30 mm. Najgrubsze modele sprawdzą się przy połowach karpi.

Bardzo ważnym elementem całego zestawu będzie oczywiście wędka feeder. Stosuje się ją głównie na rzekach, a jej ciężar wyrzutu osiąga wartość nawet do 200 g. Długość tych wędek zazwyczaj wynosi maksymalnie 4,2 metra.  

Przynęta w metodzie feeder

Jeśli chodzi o przynętę, to najczęściej do metody feeder stosuje się pellet, który jest pożywny i wolno się rozpuszcza. Tego samego surowca można używać także do zanęty – ryba nie będzie w stanie odróżnić przynęty od zanęty. Warto mieć na uwadze, że twardy pellet zakłada się na silikonowej gumce.