6 stycznia 2021

Kategoria:
Rozrywka

Dlaczego warto zapisać się na warsztaty ceramiczne?

Sztuka niejedno ma imię. Jak się okazuje, można ją nie tylko oglądać, ale również tworzyć. Jednym z ciekawych sposobów na spędzenie wolnego czasu oraz rozwinięcie umiejętności manualnych są warsztaty ceramiczne. Jedną z najważniejszych zalet takiej kreatywnej aktywności jest to, że mogą wziąć w nich udział zarówno dzieci, jak i dorośli. Wyjaśniamy, dlaczego warto zapisać się na zajęcia ceramiczne i na czym dokładnie polegają.

Sposób na odprężenie się i wyciszenie

Miękkość masy ceramicznej pozwala odprężyć się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Samo lepienie to dodatkowe uruchomienie intensywnej koncentracji i skupienia, dlatego pozwala się wyciszyć i zapomnieć o tym, co na co dzień wywołuje stres lub zmartwienie.

Poświęcenie całej swojej uwagi na stworzenie rozmaitych modeli ceramicznych jest doskonałym sposobem na rozładowanie nadmiaru energii, która towarzyszy wielu dzieciom. Warsztaty ceramiczne sprawdzą się zatem bardzo dobrze wśród najmłodszych, którzy wykazują zachowania agresywne lub są bardzo wrażliwi i często nie radzą sobie z różnymi emocjami.

O terapeutycznym działaniu zajęć ceramicznych wypowiada się instruktor z Żywego Muzeum CeramikiGromadzące się przez dłuższy czas stres, napięcie, a także zmartwienia mogą wywoływać wiele skutków ubocznych w postaci bólu mięśni, rozdrażnienia, a nawet skłonności depresyjnych. Uczestnictwo w warsztatach ceramicznych działa kojąco na układ nerwowy, co potwierdzają liczne badania oraz psycholodzy.

Poprawa motoryki małej

Rozwój motoryki małej, czyli sprawności całej dłoni jest szczególnie ważne u dzieci w wieku przedszkolnym. Umiejętność wykonywania czynności precyzyjnych, takich jak wiązanie butów, łapanie małych przedmiotów oraz zapinanie guzików jest istotne dla ich samodzielności. Zajęcia ceramiczne polegają na ugniataniu, formowaniu oraz lepieniu i wymagają dużej delikatności w wyrabianiu określonych modeli. To zdecydowanie wpływa na rozwój zdolności manualnych.

Rozwinięcie wyobraźni i kreatywności

Wyobraźnia i kreatywność to zdolności, które intensywnie rozwijają się podczas warsztatów ceramicznych. Swoboda tworzenia z masy ceramicznej pozwala puścić wodze fantazji, dzięki czemu każdy model jest jedyny i niepowtarzalny.

Jako że wyroby ceramiczne są trójwymiarowe, zajęcia pobudzają wyobraźnię przestrzenną, która pozwala przenieść pomysł rodzący się w głowie na rzeczywistość. Ponadto rozwijają poczucie estetyki i funkcje poznawcze wszystkich grup wiekowych.