urlop nad morzem
2 września 2016

Kategoria:
Rozrywka

Dlaczego warto spędzić urlop nad polskim morzem?

Wakacje nad Bałtykiem większości z nas kojarzą się głównie z wygrzewaniem się na słońcu, kąpielami i wieczornymi imprezami. Mimo to wypoczynek w nadmorskim klimacie może dać nam nie tylko odpoczynek i oderwanie się od codziennej rutyny, ale również przynieść wiele korzyści dla zdrowia.

Czemu akurat Bałtyk?

W ostatnich latach bardzo modne stało się spędzanie wakacji w nadmorskich krajach południowej Europy – Chorwacji, Bułgarii, Grecji, Włoszech. Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy – ciekawa oferta turystyczna zagranicznych kurortów, chęć przeżycia przygody, a także znacznie bardziej przyjazny klimat. Faktycznie, pogoda nad Bałtykiem, jak zresztą i nad innymi morzami północy, bywa nieprzewidywalna i nawet latem musimy się liczyć z silnymi wiatrami, wysokimi falami i niską temperaturą. Jednak to właśnie w takich warunkach Bałtyk jest w stanie oddać nam to, co ma najcenniejsze, czyli minerały takie jak brom, wapń, magnez i najważniejszy z nich – jod.

Dlaczego potrzebujemy jodu?

Jod jest pierwiastkiem niezbędnym do zachowania zdrowia. Co prawda nie wpływa on bezpośrednio na cały nasz organizm, lecz odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Z kolei jej zadaniem jest wytwarzanie hormonów, regulujących pracę ważnych układów naszego ciała – nerwowego, mięśniowego i krążenia. Niektóre hormony produkowane przez tarczycę odpowiadają za nasz metabolizm, utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, a na psychikę. Niedobory jodu prowadzą do niedoczynności tarczycy, ta z kolei może być przyczyną:

  • Problemów z pracą serca i płuc
  • Anemii
  • Braku energii i utrzymującego się poczucia zmęczenia
  • Zaburzeń metabolizmu objawiających się między innymi tyciem
  • Niestabilności emocjonalnej i większej podatności na zaburzenia psychiczne, takie jak depresja
  • Obniżenia kondycji włosów i paznokcie
  • Zaburzeń pracy mięśni, objawiających się między innymi niekontrolowanym drżeniem kończyn

Niedobory jodu mogą być również czynnikiem stojącym za takimi schorzeniami jak reumatyzm i osteoporoza. Obecnie jod dodawany jest do soli spożywczej, występuje również w rybach i owocach morza, dlatego zalecane jest regularne ich spożywanie. Lekarze jednak zgodnie stwierdzają, że najlepszym sposobem przyjmowania jodu jest jego wdychanie wraz z powietrzem – im dalej od morza, tym atmosfera jest uboższa w jod, w związku z tym osoby mieszkające na co dzień w górach powinny co pewien czas spędzać przynajmniej kilka dni nad morzem, np. wynajmując apartament z oferty firmy Victus w Sopocie. Choć większość osób preferuje urlop czy weekend w okresie letnim, warto zastanowić się nad pobytem również jesienią i zimą – silne wiatry sprawiają, że morze intensywnie faluje, nasycając powietrze dużą ilością jodu. Wdychając go dodatkowo nawilżamy i oczyszczamy płuca, usprawniając ich pracę.