Gramofon
5 czerwca 2021

Kategoria:
Rozrywka

Czym kierować się przy zakupie gramofonu?

Współcześnie coraz więcej tradycyjnych przedmiotów wraca do łask. Podobnie jest z różnego rodzaju sprzętem, na przykład do odtwarzania muzyki. Miłośnicy dobrego, czystego brzmienia doceniają tradycyjne gramofony, upatrując w tych urządzeniach idealne alternatywy dla współcześnie rozpowszechnionych urządzeń do odtwarzania dźwięku – zupełnie odwrotnie niż jeszcze kilka lat temu. Sprawdź, jak sobie sprawić dobry jakościowo gramofon.

Analogowe brzmienie w najwyżej jakości

Nasi klienci często zadają nam pytanie dotyczące tego, na co dokładnie zwracać uwagę, kiedy chcemy kupić dobrej jakości sprzęt. Co ciekawe, potrzebą takich osób jest zazwyczaj po prostu uzyskanie dobrego dźwięku. Bo jeżeli słucha się swojej ulubionej muzyki, to idealnie, jeśli brzmi ona maksymalnie czysto, wtedy urządzana jest prawdziwa uczta muzyczna – mówi ekspert ze sklepu muzycznego Triple M Audio Polska.

Natomiast rozkoszowanie się pięknym dźwiękiem jest możliwe wyłącznie wtedy, kiedy dysponujemy odpowiednim sprzętem. Jego jakość przesądza o jakości muzyki, która jest dzięki niemu odtwarzana. Dotyczy to także gramofonów, które, co ciekawe, od wielu lat zyskują na popularności. Coraz więcej osób decyduje się na zastąpienie nowoczesnego sprzętu właśnie tradycyjnymi gramofonami.

Chociaż trzeba zaznaczyć, że urządzenia te wcale nie muszą być stare i w związku z tym nie mieć nic wspólnego z najnowszą technologią. Wielbiciele analogowego brzmienia doceniają gramofony za sposób ich działania i konstrukcję, bo to właśnie te kwestie czynią muzykę z nich wypływającą prawdziwie piękną, natomiast także unowocześnione modele są w stanie wykrzesać naprawdę zachwycające dźwięki.

Wiele osób, a szczególnie te, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z gramofonowym brzmieniem i testowaniem możliwości tego tradycyjnego odtwarzacza muzyki, nie wie, na co zwracać uwagę podczas wyboru swego nowego sprzętu. Dobrej jakości gramofon kojarzony jest jednak z kilkom konkretnymi cechami, a należy do nich przede wszystkim:

  • zintegrowany stabilizator silnika DC, dzięki któremu zredukowane zostają wibracje silnika i uzyskiwana jest tym samym stabilność obrotów;
  • wysokiej jakości przewód sygnałowy;
  • baza i talerz wykonane z dobrej jakości materiału;
  • precyzyjna rolka napędów;
  • odpowiednia specyfika napędu (np. napęd paskowy z silnikiem synchronicznym i paskiem z silikonu);
  • dodatkowa amortyzacja silnika.

Czy dobre gramofony są drogie?

Wszystkie wymieniony cechy to tylko jedne z możliwych, którymi powinniśmy się kierować przy zakupie gramofonu. Wszystko zależy od tego, jakie są nasze dokładne wymagania względem sprzętu. Dlatego każdorazowo warto skorzystać z porady ekspertów, którzy o gramofonach wiedzą niemal wszystko. W wybranym sklepie muzycznym, z pomocą specjalisty, z pewnością uda się znaleźć idealny model.

Czy „idealny” równa się „drogi”? Na szczęście nie. Dobre gramofony kosztują nawet poniżej 1000 zł. Co najważniejsze, ponosząc taki koszt, możemy liczyć nie tylko na odpowiednie brzmienie, ale i na typowo audiofilski design – na którym wielu z nas bardzo zależy. Jeśli dołożymy kolejny tysiąc, wówczas dostaniemy taki sprzęt, który zachwyci każdego melomana. Niemniej gramofony w niżej cenie (poniżej 1000 zł) są także bardzo doceniane przez wielbicieli analogowego brzmienia. Warty uwagi jest też sprzęt używany, który potrafi być zdecydowanie tańszy od nowych modeli.