Sterowanie dronem
8 września 2021

Kategoria:
Rozrywka

Czy każdy może wypożyczyć drona?

Drony pojawiły się na polskim niebie już wiele lat temu. Początkowo fascynowały swoimi możliwościami, jednak ze względu na wysokie ceny były dostępne jedynie dla nielicznych. Wykorzystywano je między innymi do filmowania uroczystości, tworzenia materiałów reklamowych czy planowania zagospodarowania przestrzeni. Obecnie drona można nie tylko kupić, ale również wypożyczyć. Czy jest on dostępny dla każdego amatora latania?

 

Wzrost popularności dronów a bezpieczeństwo

 

W środowisku właścicieli i użytkowników dronów systematycznie następuje wzrost zainteresowania tymi urządzeniami. Stale też pojawiają się nowe modele i operatorzy, którzy chcieliby każdą wolną chwilę spędzać na zabawie czy pracy z latającymi maszynami. Niestety niesie to również za sobą konsekwencje w postaci zagęszczenia ruchu w przestrzeni powietrznej i spadku bezpieczeństwa lotów. Obecnie tylko w Polsce po niebie lata ponad 200 tysięcy dronów, a wielokrotnie więcej jest ich w całej Europie.

 

To jeden z powodów, dla których państwa członkowskie Unii Europejskiej doszły do porozumienia i opracowały wspólne przepisy dotyczące zasad korzystania z nowoczesnej technologii. Przepisy obowiązują w całej UE, co warto wiedzieć, jeśli właściciel maszyny wybiera się na wczasy i zabiera ze sobą swoje urządzenie. Może się bowiem okazać, że podczas niewinnej zabawy zostanie zatrzymany i poproszony o stosowne zezwolenie czy potwierdzenie posiadanych uprawnień.

 

Uprawnienia niezbędne do kierowania dronem

 

Nowe przepisy weszły w życie na początku 2021 roku. Wcześniejsze ograniczenia były niewielkie i odnosiły się jedynie do latania dronem w zasięgu wzroku oraz unikania miejsc takich jak lotniska, porty, ujęcia wody, linie energetyczne, elektrownie i rurociągi. Obecnie prawo nakłada nowe obowiązki. W przypadku dronów o wadze powyżej 250 g niezbędne są:

  • rejestracja jako operator bezzałogowych statków powietrznych na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego,
  • odbycie szkolenia on-line,
  • zdanie testu.

 

Test i szkolenie nie obowiązują w przypadku dronów o wadze poniżej 250 g, wyposażonych w kamerę. Trzeba je jednak zarejestrować. Jak wyjaśniają pracownicy wypożyczalni dronów Sky-Dev, nowe prawo wprowadziło też inną klasyfikację maszyn. Obecnie dzieli się je na kategorie: otwartą, certyfikowaną i szczególną. Natomiast zlikwidowano podział na drony sportowe, rekreacyjne i komercyjne. Kategoria otwarta zezwala na loty na wysokości do 120 m w klasie A1 – nad pojedynczymi ludźmi, w klasie A2 – minimum 30 m od ludzi oraz w klasie A3 – co najmniej 150 m od ludzi i budynków.