Chodzenie z dziećmi po górach
4 czerwca 2021

Kategoria:
Rozrywka

Czy chodzenie po górach z dziećmi jest bezpieczne?

Chodzenie po górach to ciekawa atrakcja nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Jak najbardziej można zabierać maluchy na wyprawy górskie, tylko należy się do tego odpowiednio przygotować. Długość i trudność trasy trzeba dostosować przede wszystkim do wieku najmłodszego uczestnika wycieczki. Przestrzeganie pewnych zasad sprawia, że spacery z dziećmi po górach są bezpieczne. W poniższym artykule podpowiadamy, o czym należy pamiętać.

Chodzenie po górach często budzi wątpliwości wśród rodziców, ponieważ niektóre trasy są naprawdę trudne i niebezpieczne. Z tego powodu wiele osób rezygnuje ze spacerów z najmłodszymi. Jeśli się odpowiednio przygotujecie, nie macie powodów do zmartwień. Taka przygoda jest wielką szansą dla maluchów, którzy mogą nie tylko odkrywać nowe miejsca, ale także sprawdzać własne możliwości. Spacerowanie po górach uczy wielu cennych rzeczy, przede wszystkim cierpliwości, wytrzymałości i rozsądnego dążenia do celu. Pokonywanie szlaków górskich to również świetna okazja do spędzenia czasu w gronie rodziny. Wspólnie możecie zdobywać szczyty oraz rozmawiać i pomagać sobie wzajemnie w pokonywaniu słabości. Dzięki wędrówkom po górskich terenach dzieci nabierają odporności, zwłaszcza jeśli na co dzień większość czasu spędzają w mieszkaniu.

Co zrobić, aby górskie spacery były bezpieczne?

Przed rozpoczęciem swojej przygody, przygotujcie odpowiednie artykuły. Pracownik ośrodka wypoczynkowego Kaniówka Ski Resort podpowiada, co należy zabrać, jadąc w góry z dziećmi: Przede wszystkim przydadzą się wygodne ubrania oraz buty. Są to bardzo ważne elementy wyposażenia każdej osoby, która chce zdobywać szczyty. Istotne jest spakowanie do plecaka bluzy i kurtki przeciwdeszczowej, ponieważ w górach pogoda często się zmienia. Jeśli wyruszacie w upał, to nie myślcie, że przez cały dzień będzie tak pięknie. W każdej chwili może się ochłodzić lub zacząć padać deszcz, zwłaszcza wysoko w górach.

Przygotowanie odpowiednich ubrań i obuwia jest szczególnie istotne, kiedy w wyprawie uczestniczą dzieci. Oprócz tego ważne jest zabranie przekąsek lub pełnowartościowego prowiantu, jeśli planujecie całodniową wycieczkę. Nie zapomnijcie również o piciu. Przed wyjazdem z dziećmi w góry, spakuj też kaski, ponieważ być może maluchy będą chciały spróbować swoich sił na nartach. Jeśli nie posiadasz artykułów zabezpieczających głowę czy inne części ciała, to wypożycz je na miejscu. Niezależnie od wybranej formy aktywności, zwracaj uwagę na bezpieczeństwo maluchów. W razie wypadku dobrze mieć przy sobie apteczkę, w której powinny znaleźć się różnej wielkości plastry, środek odkażający, bandaż, a także preparat na ukąszenia. Podczas wyprawy pilnujcie się wyznaczonych tras, zbaczanie z nich może zagrażać zdrowiu lub życiu. Pamiętaj o wszelkich zasadach bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli podróżujesz z maluchem.