doba hotelowa hotel
23 grudnia 2020

Kategoria:
Rozrywka

Co rozumieć pod pojęciem doby hotelowej?

Doba hotelowa nie jest zwykłą dobą. Może ona różnić się w zależności od wybranego miejsca noclegowego i zazwyczaj trwa krócej niż 24 godziny. Czas, na jaki przydzielany jest nam apartament, stanowi kwestię umowną i zależy od wewnętrznej organizacji pracy hotelu. Doba hotelowa określa więc godzinę, od której gość może się wprowadzić do pokoju i do której powinien go opuścić. Co należy rozumieć pod pojęciem doby hotelowej?

Jak długo trwa doba hotelowa?

Zanim rozgościmy się w apartamencie, pomieszczenie musi zostać posprzątane. Zwykle obsługa hotelowa ma na to od 2 do 4 godzin. Doba hotelowa jest wyznaczana przez dyrektora lub właściciela obiektu, który umieszcza informacje o długości doby w regulaminie hotelu.

Najczęstsza praktyka w przypadku doby hotelowej obejmuje zameldowanie gościa o godzinie 16.00 w dniu przyjazdu oraz wymeldowanie do godziny 12.00 ostatniego dnia pobytu. Dzięki temu personel hotelowy zyskuje dwie godziny na doprowadzenie do porządku pokojów opuszczonych przez gości. Wymaga to oczywiście odpowiedniej organizacji pracy. Nie ma jednak potrzeby, żeby w sposób sztuczny skracać lub wydłużać dobę hotelową.

Czasem zdarza się tak, że nie jesteśmy w stanie dokładnie dopasować momentu przyjazdu w taki sposób, aby pokrywał się z godzinami doby hotelowej. Jest to częste zjawisko, szczególnie w przypadku pokonywania większych dystansów lub podróży samolotem. W niektórych hotelach istnieje możliwość wykupienia połowy doby po wcześniejszym uzgodnieniu warunków z obsługą.

Istnieją też takie miejsca, które przygotowały się już wcześniej na taką ewentualność i w cennikach uwzględniły informację o możliwości wczesnego zakwaterowania i późnego wykwaterowania. Jest to jednak usługa dodatkowo płatna. Nieplanowany przyjazd do hotelu może spowodować pewne utrudnienia we wcześniejszym zajęciu pokoju – wszystko zależy od możliwości obiektu.

Może się okazać, że pokój, który zarezerwowaliśmy, jest jeszcze zajmowany przez kogoś innego albo też sprzątany przez obsługę. Zazwyczaj jednak otrzymamy zgodę na wcześniejsze skorzystanie z pokoju pod warunkiem, że jest on już gotowy na przyjęcie kolejnego gościa.

Dlaczego warto znać ramy czasowe doby hotelowej?

Zanim zdecydujemy się na rezerwację noclegu, koniecznie trzeba sprawdzić, kiedy rozpoczyna się doba hotelowa. Taka informacja pozwoli nam dopasować moment przyjazdu do godziny, od której będziemy mogli wypocząć po trudach podróży w zarezerwowanym miejscu. Jeśli nie pomyślimy o tej kwestii wcześniej, czeka nas uciążliwe czekanie, aż obsługa upora się ze sprzątaniem. A z pewnością nie ma bardziej męczącej rzeczy, niż czekanie w lobby.

Jak mówi pracownik hotelu Pod Wulkanem w Kluszkowcach:

Hotele to miejsca, od których oczekujemy gościnności i elastycznego podejścia do gości. Jeśli już na etapie rezerwacji posiadamy informację, że do obiektu przybędziemy wcześniej (lub później), warto zaznaczyć to w rozmowie z obsługą lub w elektronicznym formularzu. Pokoje są sprzątane w określonym przez hotel harmonogramie, wcześniejsze zameldowanie zwykle nie jest więc problemem. Hotelarze bardzo często umożliwiają gościom dłuższy pobyt, albo co najmniej – proponują przechowanie bagażu, co stanowi znaczne ułatwienie dla gości.

Decydując się na pobyt oraz odpoczynek w hotelu, należy wybierać jedynie rekomendowane miejsca. Bardzo ważne jest, aby hotel posiadał klarowny i przejrzysty regulamin, ze wszystkimi informacjami dotyczącymi przedłużenia/skrócenia lub zmiany w godzinie dobry hotelowej.