prezent
8 grudnia 2011

Kategoria:
Rozrywka

Co kupić pod choinkę?

Święta Bożego Narodzenia to bez wątpienia jeden z najprzyjemniejszych, ale także… stresujących okresów w roku. Z jednej strony wspaniała atmosfera, choinka i pyszne potrawy. Z drugiej strony szał świątecznych przygotowań i zakupów. Niemal każdy z nas doświadczył przedświątecznej gorączki prezentowej. Co kupić pod choinkę mamie? A z czego ucieszyłaby się babcia? Co kupić na prezent nastoletniej siostrze? Czy kupować prezenty ogólnego użytku czy raczej osobiste? Tanie czy drogie?

Drobiazgi czy może coś sporego? Te dylematy towarzyszą nam zwłaszcza wtedy, gdy osoba, którą chcemy obdarować jest dla nas szczególnie ważna lub nie znamy jej na tyle dobrze, aby wiedzieć, że dana rzecz na pewno przypadnie jej do gustu.

Zanim pobiegniemy do sklepów, spróbujmy dowiedzieć się czegoś o tych, których chcemy obdarować. Najbezpieczniej jest kupować prezenty związane z hobby. Miłośnik jazdy konnej na pewno ucieszy się z albumu o koniach czy palcatu. Zapalony podróżnik nie pogardzi filmem dokumentalnym o zdobywaniu K2 czy najnowszym modelem latarki czołowej. Wędkarzowi nigdy nie dość spławików, a tenisiście piłek. Jeśli znamy czyjeś upodobania i pasje życiowe, nie powinniśmy mieć problemu z tym, co kupić pod choinkę.

Istnieje też pewien kanon prezentów, które są zawsze na czasie – zestawy oryginalnych artykułów spożywczych (jak herbata i kawa) czy kosmetyków (żele pod prysznic, kolorowe mydła) zawsze sprawią radość obdarowanemu. Mężczyźni na pewno ucieszą się z jakiegoś gadżetu elektronicznego, a kobiety z ciekawego gadżetu domowego. Bezpiecznym prezentem będzie też pięknie wydany album czy książka – choć tutaj lepiej, choćby cząstkowo, znać preferencje adresata prezentu.

Bardzo osobistych prezentów – takich jak bielizna (i w ogóle odzież), perfumy czy biżuteria lepiej nie kupować komuś, kogo dobrze nie znamy. Źle dobrana bielizna czy odzież może wprawić w duże zakłopotanie obdarowanego lub obdarowaną – lepiej nie ryzykować złego rozmiaru, nie mówiąc już o fasonie i kolorze. To samo dotyczy perfum – trzeba naprawdę dobrze kogoś znać, aby wiedzieć, jakie zapachy ta osoba lubi. Dlatego kupno najbardziej osobistych prezentów ograniczmy do grona najbliższych nam osób.

Jeśli już naprawdę nie wiemy, co kupić pod choinkę danej osobie, zawsze możemy podarować jej bon upominkowy upoważniający do dokonania zakupów w którymś z popularnych sklepów odzieżowych, kosmetycznych czy którejś z multimedialnej księgarni. Wiele sklepów z rozmaitych branż oferuje takie bony w różnych kwotach, tak żeby łatwo było dopasować je do budżetu, jakim dysponujemy.

Aby uniknąć w przyszłości rozterek, co kupić na prezent, warto wprowadzić zwyczaj (chociaż wśród najbliższych osób) sporządzania listy życzeń w kwestii świątecznych podarunków. Dalszych znajomych i rodzinę można po prostu zapytać, co chcieliby dostać. Dzięki temu unikniemy prezentowych wpadek i nie wprawimy w zakłopotanie innych.