Obraz abstrakcyjny
12 listopada 2021

Kategoria:
Rozrywka

Charakterystyka obrazów w stylu abstrakcyjnym

Obrazy w stylu abstrakcyjnym początkowo nie spotkały się z pozytywnym odbiorem. Dziś jednak dzieła w tym stylu są wyjątkowo cenione. Zdobią ściany mieszkań, apartamentów czy biur. Jaka jest historia powstania obrazów w stylu abstrakcyjnym? Co charakteryzuje dzieła stworzone w tym nurcie? Jakie obrazy abstrakcyjne wybierane są najchętniej w dzisiejszych czasach? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Początki abstrakcji

Początki abstrakcji sięgają XX wieku. Obraz, który dziś nazywany jest „Pierwszą abstrakcją”, powstał w 1910 roku. Jego twórcą był Wassily Kandinsky, rosyjski malarz. Po dziś dzień uznawany jest on za jednego z ojców abstrakcji. Jego dzieła cechowała przede wszystkim gra wyrazistych barw i całkowite oderwanie od rzeczywistości.

Kolejnymi twórcami abstrakcyjnymi, o których nie sposób nie wspomnieć, byli Piet Mondrian – holenderski malarz zafascynowany prostymi liniami, i Kazimierz Malewicz – rosyjski malarz polskiego pochodzenia, który do abstrakcji doszedł przez kubizm.

Pojawienie się pierwszych dzieł abstrakcyjnych wywołało niemałą krytykę wśród malarzy realistycznych. Uważano, że obrazy te są niedbałe, a nawet nieporadne. Niejednokrotnie wywoływały także zdziwienie. Ludzie byli bowiem przyzwyczajeni do tego, że malarstwo ma oddawać otaczającą nas rzeczywistość.

Cechy obrazów abstrakcyjnych

Zarówno obrazy abstrakcyjne z początku XX wieku, jak i dzisiejsze dzieła, łączy kilka wspólnych cech, charakterystycznych dla abstrakcji. Należą do nich:

  • brak konkretnego tematu malarskiego;
  • zabawa kolorem, rozmiarem, kształtem, formą;
  • całkowita swoboda twórcza;
  • często tworzenie pod wpływem wewnętrznych emocji lub filozoficznych rozważań;
  • odcięcie się od tradycyjnych form wyrazu.

Abstrakcja dzisiaj

Obrazy abstrakcyjne przyjmują dziś różne formy. Mogą być między innymi drukowane na płótnie, a nie ręcznie na nim malowane. Tego typu dzieła kupić można w LUDESING-GALLERY. Sklep internetowy tworzy artystka, która łączy techniki tradycyjnego malarstwa z grafiką komputerową. W ten sposób powstają wyjątkowe, abstrakcyjne dzieła.

Choć abstrakcja na początku spotkała się z falą krytyki, dziś jest bardzo doceniana. Ze względu na nieszablonowe formy, wzory i połączenia kolorystyczne, najczęściej wybierana jest do mieszkań urządzanych w nowoczesnym, często dość chłodnym stylu. Nie należy tego jednak odbierać jako reguły. Abstrakcyjne obrazy sprawdzą się doskonale nawet w przytulnych, domowych wnętrzach. Kluczem jest odpowiedni dobór kolorystyki, wzornictwa oraz zastosowanej techniki.