animator
29 kwietnia 2016

Kategoria:
Rozrywka

Cechy dobrego animatora

Udane zajęcia w przedszkolu, odpowiednio zorganizowana impreza urodzinowa, a także zagospodarowanie czasu wolnego ludzi przebywających w turystycznych i wczasowych ośrodkach. Z takimi zajęciami musi uporać się w swojej pracy animator, bez którego coraz częściej nie może obejść się żadna wycieczka zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jakie cechy powinien posiadać odpowiedzialny animator? O tym poniżej.

Jakimi cechami powinien charakteryzować się animator?

Wyobraźmy sobie sytuację, gdy nasze dziecko wraca do domu z wycieczki szkolnej w bardzo dobrym nastroju, tryskające optymizmem i zasypujące nas mnóstwem ciekawych opowieści. Zapewne podczas wycieczki miało okazję spotkać dobrego animatora, który zadbał o ciekawe zajęcia i sprawił, że dzieci się nie nudziły i chętnie czekały na kolejną dawkę emocji.

Organizowanie wolnego czasu i zapewnienie turystom rozrywek podczas ich pobytu w danym miejscu to główny obowiązek animatora – twierdzi właściciel Hotelu Carlina – nowoczesnego obiektu położonego w samym sercu Białki Tatrzańskiej. Zachęca on do aktywnego wypoczynku i wspólnej zabawy zarówno młodzież, jak i osoby starsze. Wymaga to pewnych cech osobowościowych niezbędnych do pracy w tym zawodzie. Animator powinien odznaczać się charyzmą, śmiałością, odwagą i spontanicznością, ponieważ pełni funkcję wodzireja, towarzyskiego lidera wykazującego się dużą empatią w stosunku do innych ludzi. Dzięki tej ostatniej umiejętności potrafi zauważać w turystach najlepsze cechy i wydobywać je na zewnątrz. Ponadto integruje ich ze sobą i pomaga utrzymywać między nimi udane relacje interpersonalne. Jest to praca dla osób z pasją i odpowiednim podejściem do ludzi, aczkolwiek niełatwa i wymagająca wielu poświęceń.

Jakie studia powinien wybrać kandydat na animatora?

Uczelnie coraz częściej oferują specjalny kierunek na studiach pedagogicznych nazywany animacją kultury lub animacją społeczno-kulturalną. Pozwalają one na uzyskanie teoretycznej i praktycznej wiedzy z zakresu psychologii, socjologii i kulturoznawstwa. Pojawiają się również nowe studia podyplomowe kształcące menedżerów kultury, a także wszelkiego rodzaju kursy na animatora czasu wolnego. Wszystko zależy od chęci oraz indywidualnych predyspozycji kandydata. Za dobre wykształcenie, praktykę oraz umiejętności społeczne animatora wdzięczni będą turyści z całego świata.